Öğretmen Diyarı

Pakistan'da üniversite öğrencisi linç edildi

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, Pakistan’da İslam’a  hakaret etmekle suçlanan bir üniversite öğrencisinin linç edilerek öldürülmesini  kınadı. 

Şerif yaptığı yazılı açıklamada, “Genç öğrenci Mashal Han’ın Mardan  kentindeki Vali Han Üniversitesinde bir çete tarafından öldürülmesinden dolayı  şaşkınlık ve üzüntü duydum.” ifadesini kullandı.

Şerif, saldırıyı kınayarak, “Bu eylemin failleri bilmelidir ki,  hukukun tesisi ancak yetkili makamlar eliyle olur, vatandaşlarca değil.”  değerlendirmesinde bulundu.

Emniyet yetkililerinin suçun faillerini bulmak için harekete geçtiğini  belirten Şerif, hiçbir babanın evladını eğitim için gönderdiği üniversiteden  tabutta dönmesini istemeyeceğini kaydetti.

Öte yandan polis cinayete ilişkin 12 kişiyi gözaltına alırken, 8 kişi  de mahkemeye çıkarıldı.

Vali Han Üniversitesinde gazetecilik okuyan Han (23), kendisini  İslam'a hakaret etmekle suçlayan kampüsteki bir grup öğrenci tarafından linç  edilerek öldürülmüştü.

Emniyet kaynakları, Han’a "ciddi şekilde işkence uygulandığını, sopa,  tuğla ve yumrukla dövüldüğünü ve yakın mesafeden ateş edildiğini" belirtmişti.

Bir diğer öğrenci ise saldırganların elinden polisin müdahalesiyle  kurtarılmıştı.

AA
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol