Öğretmen Diyarı

Özel okullarda FETÖ'den gözaltı sayısı 37'ye yükseldi
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik soruşturması kapsamında, Başkent Eğitim Yayın ve Ticaret AŞ'ye bağlı aralarında Samanyolu Okullarının da olduğu 11 özel okula yönelik operasyonda gözaltı sayısı 37'ye yükseldi.

11 özel okulda öğretmen, kurum müdürü, müdür yardımcısı ve memur olarak görev yapan 939 kişiye yönelik incelemede, 137 şüpheli hakkında yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan şahısların sayısı 37'ye yükseldi.

Şüpheli 137 kişiden 124'ünün, FETÖ'nün haberleşme ağı "ByLock" programını kullandığı belirlendi. Ayrıca bu 137 kişiden 27'sinin, iptal edilen 10 Temmuz 2010'daki KPSS soruşturmalarında da şüpheli olduğu, söz konusu 137 şüpheliden 74'ünün "Bank Asya'yı kurtarma operasyonu" sırasında hesaplarında artış görüldü. 87 şüphelinin ise FETÖ/PDY'nin tepe yönetimiyle irtibatının bulunduğu, bunlardan 22'sinin yurt dışına çıktığı tespit edildi.

Bazı şüphelilerin ve şirketlerin, karşılıklı yüksek miktarda para transferi yaptıkları, ayrıca yurt dışına da toplam yaklaşık 5 milyon dolar transfer ettikleri öğrenildi.

Şüphelilerin, Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Şube Müdürlüğündeki işlemleri devam ediyor.

Cankut Taşdan
Anadolu Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim