Öğretmen Diyarı

Öyle bir yükselecek ki!
 Dün tarihi rekorunu kıran Kapalıçarşı altın fiyatlarına göre altın gram fiyatı 120 liranın üzerine çıkmıştı. Çeyrek altın fiyatı ise 200 liraya dayanmıştı.
Altın fiyatları son dakika gelişmeleriyle piyasaları sallamaya devam ediyor. 


KAPALIÇARŞI ALTIN FİYATLARI 

İstanbul Kapalıçarşı'da 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 117,55 lira, Cumhuriyet altınının satış fiyatı ise 786,00 lira oldu.
İstanbul Kapalıçarşı'da alınıp satılan altın türlerinin, önceki kapanış ve bugün açılış fiyatları (TL) şöyle:

ALTIN GRAM FİYATI 139 LİRAYA ÇIKABİLİR

Öte yandan altın yorumlarına göre, yurt içinde altın gram fiyatı 139 liraya kadar yükselebilir. 
Destek Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Mergen, sarı metale talebin artmaya devam edebileceğini ve gram altının fiyatının 139 TL'ye kadar çıkabileceğini söyledi. 

Mergen "Önümüzdeki aylarda fiyatların orta vadede 1170-1250 aralığında konsolide olduktan sonra bazılarının dediği gibi 1500-1700 dolara değil ama 1350 dolara doğru hareket edebilmesinin ihtimal dahilinde olduğunu düşünüyorum. Şu günlerde bile fiyat "1300" dolara yaklaşmaktadır. FED'in Haziran ayında da faiz artışını es geçmesi dünya ekonomileri üstündeki şüpheleri artırabilir ve altın fiyatlarında yükselişi destekleyebilir " dedi.

ULUSLARARASI PİYASALARDA ALTIN ONS FİYATI NE OLUR?

Aralık ayının başında 1043 dolar/ons'a kadar inen altının la ilgili daha önce FED etkisiyle 900 dolar öngörüleri yapıldığını hatırlatan Mergen, tüm yatırımcıların aynı yöne meyletmesinin ters yönde hareket yarattığını belirtti. Mergen "Herkesin satış yönünde hareket ettiği piyasalarda altın fiyatında bir ayda son 4 senenin en hızlı yükselişi yaşandı. 

Bunun nedenleri arasında Çin' den gelen verilerin iyiye gitmemesi, Merkez Bankalarının tüm çabalarına rağmen dünya ekonomilerinin yeterince toparlanamaması ve beklenen hızda istenen seviyelere erişememesi, FED' in faiz artışı konusunda dünya ekonomilerini de göz önünde bulundurabileceği beklentileri sayılabilir. Bunun bir örneği de geçtiğimiz günlerde bir değerlendirme kuruluşu olan Fitch'in dünya ekonomilerinde büyüme hızını 2.1 den 1.7' ye indirdiğinde yaşandı" diye konuştu.

"DOLAR YÜKSELDİKÇE GRAM ALTIN DA YÜKSELİR"

Destek Menkul Genel Müdür Yardımcısı Mergen, dolardaki yükseliş devam ettiği sürece gram altındaki yükselişin de devam edeceğini belirtti. Mergen, "Gram altına 2011 senesinden itibaren bakacak olursak 2011 Eylül ayında altının ons bazında 1925 dolara eriştiğinde ulaşılan 110 TL fiyatı sonraki yıllarda FED'in parasal UBS, altın fiyatlarının önümüzdeki haftalarda 1100-1310 dolar bandının üst sınırına yaklaştığında 'SAT', 1100 dolara yaklaşması halinde ise 'AL' tavsiyesinde bulundu.
genişleme programları dolayısıyla dolar-TL de ve altında global piyasalarda yaşanan düşüşle 76 TL' ye kadar gerilemişti. Orada fazla durmadı zaten. Genel olarak bakıldığında son 4 senedir yaklaşık rakamlarla 110-80 TL aralığında dolaşan fiyatta doların TL karşısında hızlı yükselişi ile gram-altın'da tırmanış başlamıştır. "110-80" TL çanağının teknik anlamda yukarı yönde katlanması halinde fiyatta hedef olarak 139-140 TL ortaya çıkmaktadır. 

Diğer yandan kısa vadede altının 1310 dolar/ons, dolar kurunun da "2.90" olması halinde "122.00" TL de satıcılar gelebilir. Gram-altın' da bu sene içinde fiyatın 105.00'in altına gelmesi zor gözükmektedir. Belirtilen fiyatın altına inilmesi için, dolar-TL' nin sene sonunda 2.90 olması halinde bile ons altının 1125 doların altına inmesi gerekmektedir ki bu da hem altın hem de dolar-TL bakımından zor gözükmektedir" diye konuştu


BU TAVSİYEYE DİKKAT!

Altın fiyatı tahminlerinden biri de UBS'den geldi. UBS, altının 1100-1310 dolardaki bandın üst sınırına yaklaşması durumunda 'SAT' tavsiyesinde bulundu. UBS, yüksek altın fiyatlarıın sürdürülemez olduğunu ve metalin tek yönlü bir yolda olmadığını kaydetti. UBS analistleri, 8 Mart tarihli raporlarında, altın fiyatlarının önümüzdeki haftalarda 1100-1310 dolar bandının üst sınırına yaklaştığında 'SAT', 1100 dolara yaklaşması halinde ise 'AL' tavsiyesinde bulundu.

www.piramithaber.com
Anahtar Kelimeler:
öyle yükselecek ki

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol