Öğretmen Diyarı

Oy kullanacaklar için fatura şartı

Yoğun talep üzerine, tatil yörelerindeki nüfus müdürlüklerine 9 Temmuz'a kadar hafta sonu dahil çalışma talimatı verildi. Ancak bu defa da yazlıkçılara ikamet değişikliği için fatura zorunluluğu ortaya çıktı.

 

BİRİNCİ ADRES ONAYI

 

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yazlıklarında oy kullanmak isteyen yazlıkçı seçmenlerin, oylarını kullanmak istedikleri bölgenin Nüfus Müdürlüğü'ne başvurarak yazlık adreslerini birinci adres olarak kayıt ettirmeleri gerekiyor. Ancak seçmenlerin, yazlık adreslerini ikametgah adresi olarak kayıt ettirirken nüfus müdürlüklerine, ikinci ikametgah adreslerine kayıtlı olan doğalgaz, elektrik ve su faturalarından birini sunma zorunluluğu bulunuyor.

 

KİRA KONTRATI DA OLUR

 

Eğer yazlıkçı seçmenler bu evlerde kira ile oturuyorsa kira kontratının noterden onaylı suretini ibraz etmeleri yeterli oluyor. Yazlıkları olmayan ancak anne baba gibi birinci derece aile yakınlarının yanına ikametgahlarını kısa süreliğine aldırmak isteyen seçmenler ise aile yakınlarının onayı ile ikametlerini buralara aldırıp oy kullanabiliyor. Buna göre, ikametgah sahibi ile muhtarlığa gidip gerekli işlemlerini yapanlar adresini ikametgah sahibinin onayı ile taşıyabiliyor.

 

İnternetten ve SMS ile bağış yasak

 

YSK, denetiminde zorluk yaşanabileceğinden internet sitesinden veya SMS yöntemiyle cumhurbaşkanı adaylarına bağış ve yardım yapılamayacağını açıkladı. Seçim hesaplarına internet bankacılığından bağış mümkün.

 

EZELHAN ÜSTÜNKAYA

 

\"Bugün\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim