Öğretmen Diyarı

Otomobil devleri binlerce aracı geri çağırıyor
 Alman hükümet kaynakları otomobil üreticilerinin, sürmekte olan soruşturmaya katkıda bulunmak için dizel otomobilleri gönüllü olarak geri çağıracağını duyurdu. Geri çağırılan otomobillerin emisyon yazılımları düzeltilerek araçlar geri gönderilecek.
Geçen yıl Volkswagen'in egzoz emisyon oranlarını düşük göstermek için hileli yazılım kullandığı ortaya çıkmıştı. Öte yandan Volkswagen emisyon skandalının neden olduğu zararları karşılamak için ayıracağı bütçeyi iki katına çıkardığını açıkladı.

Buna göre Alman otomobil devi, geri çağrılacak ya da emisyon yazılımları güncellenecek araçlar için 16,2 milyar euro ayıracak. Volkswagen, ABD Adalet Bakanlığı ile dün vardığı anlaşma uyarınca, ABD'de emisyon değerleri manipüle edilen 2 litre motor hacmine sahip yaklaşık 500 bin aracını geri alacak. Söz konusu araçları satın alanlara da "yüklü" bir tazminat ödeyecek.

BBC'nin haberine göre, şirket anlaşma uyarınca, ABD'de emisyon değerleri manipüle edilen 2 litre motor hacmine sahip yaklaşık 500 bin aracı geri alacak. ABD Çevre Koruma Müdürlüğü (EPA) üç ay önce Volkswagen aleyhine dava açmıştı. Dava dilekçesinde, binlerce aracın dizel motorlarında kullanılan yazılımın, hava kirliliğe neden olduğu belirtilmişti.

BBC

memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim