Öğretmen Diyarı

Otizmin erken tedavisinde yeni umut

Otizmin anne karnında tedavisi yolunda önemli bir adım atıldı.

 

INSERM'den (Fransız Ulusal Sağlık ve TıbbiAraştırmalar Enstitüsü) bilim adamlarının fareler üzerinde yaptığı araştırma, oksitosin hormonunun, otizmde rol oynayan sinir hücrelerindeki klor seviyesiyle bağlantılı olduğunu gösterdi.

 

Bilim adamları 2 yıl önce, embriyonun büyümesisürecinde sinir hücrelerindeki klor seviyesininyüksek olduğunu, bu seviyenin zamanla düştüğünü görmüş, ayrıca birçok beyin hastalığında klor seviyesinin anormal seviyede yüksek olduğunu belirlemişti. Otistiklerde de klor seviyesinin yüksekolabileceği ve klor seviyesini azaltan diüretik bir ilacın tedavide etkili olabileceği fikri ortaya atılmıştı.

 

Bu fikirden yola çıkan bilim adamları, otizmin bir çeşidi olan Frajil X sendromu bulunan dişi farelerin sinir hücrelerini doğmadan önce ve doğumdan hemen sonra inceledi. Bu farelerdeki klor seviyesinin yüksekolduğu ve ilerde de düşmediği görüldü.

 

Doğumdan hemen önce farelere diüretik ilaç veren bilim adamları, tedaviden birkaç hafta sonra yavruların sinir hücrelerindeki klor seviyesinin düştüğünü, yetişkin hale geldiğinde bu farelerin otizm belirtisi göstermediğini belirledi.

 

Bilim adamları ayrıca incelemelerin oksitosin hormonunun diüretik ilaç rolü oynadığını ve klor seviyesinin düşmesine yardımcı olduğunu gösterdiğini de vurguladı.

 

Araştırma sonuçları, otizmin erken tedavisine ışık turuyor.

\"Anadolu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol