Öğretmen Diyarı

Orada bayram yok!

Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nin Mürşitpınar Mahallesi'nin karşısında bulunan Suriye'nin  Kobani kentinde beklenen ateşkes sağlanmadı ve  IŞİD örgütü militanları ile  YPG güçleri bayram sabahı da birbiriyle çatıştı. Bayram sabahı sık sık duyulan silah sesleri ise Kobani'de sokak savaşlarının başladığının işareti olarak yorumlandı.

 

Kobani'yi ele geçirmek isteyen  IŞİD militanları 20 gün önce bu ilçeye yönelik saldırı başlattı.  IŞİD militanlarının saldırısı sırasında evlerini terk eden binlerce Suriyeli sınırı aşarak Türkiye'ye sığındı.  IŞİD militanları; doğu, batı ve güney yönlerinden sardığı Kobani'yi günlerdir top ve havan atışları ile vuruyor.  YPG güçleri ise savunduğu Kobani'ye saldıran  IŞİD militanlarının saldırısını püskürtmek için çabalıyor.

 

Bayram sabahı da çatışmalar durmadı

 

Günlerdir süren çatışmaların ardından Suriye'deki kanaat önderleri ve aşiretler,  IŞİD ve  YPG güçlerinin kutsal kabul edilen Kurban bayramında ateşkes ilan ederek silahları susturmaları çağrısı yaptı. Yapılan ateşkes çağrısına  IŞİD militanlarının bayramın sadece ilk günü uyacaklarını söyledikleri ileri sürüldü. Ancak, daha önce bayram namazını Kobani'de kılacaklarını ve resmi adı Ayn-el Arap olan Kobani'ye Ayn-el İslam olarak değiştirecekleri iddiasında bulunan  IŞİD militanları, bir günlük ateşkese de uymadı ve bayram sabahı da saldırısını sürdürdü. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte Kobani'de sık sık havan ve silah sesleri gelmeye devam etti.

Kobani'den sıkça duyulan silah sesleri Kobani'de YPG'nin istediği ve günlerdir beklenen sokak savaşlarının başladığı şekilde yorumlandı. Özellikle ilçenin doğu kısmındaki mahallelerde yoğun olarak duyulan silah sesleri  IŞİD ile  YPG güçlerinin sokak savaşına başlaması olarak gösterildi. 

 

Sınıra kimse yaklaştırılmıyor

 

Suruç'a giden yollarda kontrol noktaları oluşturan güvenlik güçleri ise daha önce Mürşitpınar Mahallesi yakınlarına kadar izin verdiği geçişleri bugün durdurdu. Sivillerin ve gazetecilerin bölgeye yaklaşmasına izin vermeyen güvenlik güçleri, bunun sebebini ise sınırı aşabilecek mermilere hedef olunmasını önlemek olarak gösterdi. Bu arada çatışmalar sırasında yaralanan bazı YPG'liler ise Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan ambulanslarla tedavi için Suruç Devlet Hastanesi'ne taşındı.

 

DHA

Anahtar Kelimeler:
Orada Bayram Yok!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol