Öğretmen Diyarı

Ön Lisans Mezunlarının Düşük Puanla Atanabileceği Kurum ve Kadrolar

Düşük puan alıp da atanabileceğiniz kurumlar bulunmaktadır. Sizler için bu kurumları, gerektirdiği şartlar ile birlikte araştırdık. Bu makalemizde sadece ön lisans mezunları için olan yerleri inceledik. 

 

İşte düşük puanla atanabileceğiniz kadrolar ve bölümler:

1-Sağlık sektörü:

Listemizin başında lisansta olduğu gibi yine sağlık sektörü var.
Adli tıp teknikeri, sağlık teknikeri, ameliyathane teknikerliği gibi kadrolara 70 altında puanlarla atanabilirsiniz.

2-İtfaiye eri ve Arff memuru:

Arff memurunu özellikle devlet hava meydanları almaktadır ve maaşı da oldukça dolgundur. 70 civarı puanlarla atamaları olan bölümü tercih edebilmek için “İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği, İtfaiyecilik ve Sivil Savunma, Sivil Savunma ve İtfaiyecilik ön lisans programlarının birinden mezun olmak” şartını sağlamak gerekmektedir.

3-Şoför(Otobüs kaptanlığı)

Şoförlükte ehliyetinizin kaç yıllık olduğu, ehliyetinizin türü büyük önem taşımaktadır. Normal şoför alımları yüksek puanla kapatırken otobüs şoförlüğü(kaptanlık) bölümünü okuyanlar 70 civarı puanla atanabilmektedirler.

4-Orman Muhafaza memuru

Çevre ve Orman Bakanlığının almış olduğu bu memurluk türünde puanlar 72-73 civarlarında seyretmektedir. Atanacak olanlardan “Orman İşletmeciliği, Ormancılık, Orman Ürünleri, Odun Dışı Orman Ürünleri, Ormancılık ve Orman Ürünleri ön lisans programından mezun olmak.” şartı aranır.

5-Tekniker(Sıhhi tesisat)

Sıhhi Tesisat bölümü, tekniker kadroları içerisinde düşük puanla atanma bakımından en fazla öne çıkan teknikerliklerden birisidir. 70 civarı puanlarla atamaları olmaktadır. Şartları arasında “Yapı Donatım Teknolojisi, Sıhhi Tesisat, Tesisat Teknolojisi, Yapı Tesisat Teknolojisi ön lisans programından mezun olmak” yer alır.

6-Bilgisayar işletmeni(Tapu kadastro)

“Tapu ve Kadastro veya Tapu Kadastro Meslek Y.O. Ön lisans programından mezun olmak” şartını taşıyanlar içerisinde 59 puan ile bilgisayar işletmeni olarak atananlar oldu. Bu bölüm düşük puanla atanma açısından önemli bir yere sahiptir. Bu bölümden mezun fazla aday bulunmamaktadır. 

Genel hatları ile ön lisanslarda düşük puanlarla atamalar, bu bölümler etrafında gerçekleşmektedir. Yine tercih dönemlerinde verilecek kadro sayısına göre, puanlar da değişiklik göstermektedir. Düşük puanlı adayların bu bölümler dışında atanmaları genelde açıktan atama ile olmaktadır. Adalet Bakanlığı alımları burada ön plana çıkmaktadır.

Tüm adaylara tercih ve atanma yolunda başarılar dileriz…


Kpss Rehber/ Cüneyt TÜRKOĞLU

 

http://kpssrehber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol