Öğretmen Diyarı

Okullar Açılıyor Hastalıklar Kol Geziyor

Yaz aylarında solunum yolu hastalıklarında genelde azalma görülürken, okulların açıldığı Eylül ayından itibaren çocuklarda, özellikle gribal enfeksiyonlarda artış yaşanıyor. Okul döneminde çocukları bekleyen hastalıkları ve bu hastalıklardan korunma yollarını Rinoest Kulak Burun Boğaz Estetik Merkezi'nden Op. Dr. Coşkun Şanverdi anlattı:

KAPALI ALAN TEHLİKELİ

Çocukluk çağında en yaygın görülen hastalıkların başında soğuk algınlıkları geliyor. Yetişkinler, yılda ortalama üç-dört kez soğuk algınlığı geçirir. Oysa çocuklar dokuz-on kez soğuk algınlığına yakalanıyor.

Okul, toplu taşıma araçları, alışveriş merkezleri ve kafeler gibi kapalı ve kalabalık ortamlar, solunum yolu enfeksiyonlarının artmasına neden oluyor.

SÜT VE BALIK YESİNLER

Okul çağı ile birlikte çocuklar, daha fazla mikroorganizmaya maruz kalıyor ve bu dönemlerde hastalık sıklığı artıyor. Boğaz ağrısı ve ateş, çocuklarda en sık görülen enfeksiyon belirtisidir. Çocukları enfeksiyondan korunmak için; dengeli ve sağlıklı beslenmelerine dikkat edilmelidir. Süt, balık gibi A vitamini içeren besinler tüketmeleri çok önemlidir. Çocukların, ayrıca C vitamini içeren sebze ve meyveler, E vitamini içeren bakliyatlar ve bitkisel yağ içerikli gıdalar tüketmelerine dikkat edilmelidir.

KIYAFETLERİNE DİKKAT

Okula giden çocuğunuzu, içinde bulunduğu ortamın koşullarına uygun şekilde giydirmek de önemli. Serin havalarda, onları soğuklardan koruyacak hırka va ceketlerinin yanlarında olmasına özen gösterin. Sınıfın ve okulun yeterince sıcak olup olmadığını öğrenin. Çocuğunuzun giyeceklerini de bu bilgileri göz önüne alarak seçin.

Okul çağındaki çocukların, çok hareketli olmaları ve bu nedenle tenefüs saatlerinde koşuşturmaları, daha sık terleyip üşütmelerine neden oluyor. Okuldan geldikten sonra çocuğunuzun terli kıyafetlerini mutlaka değiştirmelisiniz. Bu noktada Termal fanilalar imdadınıza yetişecektir. Termal fanilalar, çocuğunuzun terleyip üşümesini engelliyor.

Çocuğunuzun, doktor kontrollerini de ihmal etmemelisiniz.

BEDEN TEMİZLİĞİ ÖNEMLİ

Çocukların, okulların açılmasıyla birlikte hasta olmalarının en önemli nedenlerinden biri; hijyen kurallarına yeterince dikkat edememeleri. Bu nedenle çocukları okula başlayacak olan anneler; bir kez daha onları hijyen konusunda bilgilendirmeli. Beden temizliği birçok bakteri ve hastalıktan korunmak için oldukça etkili bir yoldur. Hastalıktan korunmak için, hijyen koşullarına uyulması, el-ayak bakımı, ortak eşya kullanımına dikkat edilmesi gerekir. Bu sayede hastalıklardan korunulabilinir.

Sabah : http: //www.sabah.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim