Öğretmen Diyarı

OHAL Döneminde Neler Olacak? (Okullar, Tayinler, İzinler, Maaşlar)
Darbe girişiminin ardından ülkemizde 3 ay süreyle olağanüstü hal ilan edildi. Birçok vatandaş da bazı soruların cevaplarını aramaktadır. OHAL döneminde Valiliklere büyük iş düşmektedir çünkü yetki onlardadır.
 
OHAL Tayinleri Etkiler Mi?
İlk atama konusunda bir etkilenme söz konusu olabilir. Atamalar Bakanlar Kurulu’nda görüşüldükten sonra yapılabilir. Zaten üç ay içinde merkezi memur ataması yoktur. Eylül’de öğretmen ataması olma ihtimali vardır ancak bu atama için  net karara varılmış değil. Kurum içi yer değiştirmelerde bir sıkıntı olmayacaktır ancak kurumlar arası nakillerde bir kısıtlama olabilir.
 
OHAL Maaşları Etkiler Mi?
Ekonomik olarak hiçbir etkisi olmayacaktır. Emekli, memur, işçi maaşları zamanında yine ödenecektir. Ekonomik tedbirler alınacaktır.
 
OHAL Döneminde Okullar Açık Olacak Mı?
Okullar belirtilen takvimde açılacaktır. Okulların açılmaması gibi durum söz konusu değildir.

  
OHAL Döneminde Yıllık İzinler Tekrar Verilir Mi?
Birkaç gün önce kamudaki personellerin yıllık izinleri ikinci bir emre kadar iptal edilmişti. Birkaç hafta sonra yıllık izinlerle ilgili ikinci bir karar alınacağını tahmin ediyoruz. İzinler konusunda bir süre daha beklemek gerekecek.
 
OHAL Döneminde Sağlık Raporu Alınabilir Mi?
Sağlık raporlarına büyük denetim gelecektir. Başhekimin onay vermesinin yanında Valilik onayı da olabilir. Bir denetleme olacağı kesin.

Özetle; Olağanüstü Hal, kararların hızlı alınması ve uygulanması için çıkarılmıştır. Vatandaşlara doğrudan bir etkisi olmayacaktır. Sadece 3 ay içinde askeriye ve emniyet tarafından birkaç defa kimlik kontrolü yapılabilir, bunun dışında vatandaşların tedirgin olmasını gerektirecek bir durum yok. 

OHAL, bir sıkıyönetim değildir. 3 aylık dönem içinde hem siyasete hem de bürokrasiye büyük görevler düşmektedir. Vatandaşların, devletin işini kolaylaştırması lazım. Devlette detaylı bir temizlik, gelecek nesiller açısından önemlidir. 

Kaynak:  “www.kamupersoneli.net” 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim