Öğretmen Diyarı

Öğretmenlerin Askerlikte Geçen Süreleri Zorunlu Çalışma Süresinden Sayılır mı?
Bildiğiniz üzere öğretmenler askerlik görevini yine öğretmen olarak yapabilmektedir. Lakin öğretmen olarak askerlik görevini yapmadan önce temel askerlik eğitimi almaktalar. Öğretmenler temel askerlik eğitiminden sonra, zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında öğretmen olarak askerliğini tamamlayabilmekteler.

Peki; Öğretmenlerin askerde geçirdiği süre zorunlu çalışma süresinden sayılır mı? Şimdi bu soruya yanıt aramak için Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğini inceleyeceğiz.

İlgili yönetmeliğin Zorunlu çalışma süresinden sayılacak süreler 46’ncı maddesinin 1’nci fıkrasının (a) bendinde bu soruya yanıt bulabilmekteyiz.İlgili maddeyi incelediğimizde; askerlik hizmeti için ücretsiz izne ayrılan ve temel askerlik eğitimi sonrası eğitim kurumlarında öğretmen olarak görev yapanların temel askerlik hizmeti sonrası askerlik süresinin zorunlu çalışma süresinden sayılacağı açıklanmıştır. Sonuç olarak 17 Nisan 2015 tarihinde Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren MEB Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine göre temel askerlik eğitimi dışında kalan süre Zorunlu çalışma süresinden sayılmaktadır. 


Kaynak: http://www.mymemur.com.tr/ogretmenlerin-askerlikte-gecen-sureleri-zorunlu-calisma-suresinden-sayilir-mi-85703h.htm

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim