Öğretmen Diyarı

Öğretmen\'lere saldırının ayrıntısı; Polisten itiraf: Saçmaladık

Yatağan’dan Ankara’ya ‘Laik Eğitim ve Emeğe Saygı’ yürüyüşü başlatan Eğitim-İş Sendikası üyeleri, polisin çok sert müdahalesinin ardından gözaltına alınmıştı

Aydınlık - BİRLEŞİK Kamu-İş Konfederasyonu’na bağlı Eğitim-İş Sendikası, Türkiye’deki emek sömürüsünü teşhir etmek ve eğitimde yaşanan baskılara dikkat çekmek amacıyla 17 Aralık’ta Yatağan’dan “Laik Eğitim ve Emeğe Saygı Yürüyüşü” başlatmıştı.

“Laik  Eğitim ve Emeğe Saygı” için Yatağan’dan Ankara’ya yürüyen Eğitim-İş üyeleri önceki gün Tandoğan’da polis müdahalesi ile karşı karşıya kaldı. 17 Aralık’tan beri yollarda olan ve birçok ilde kitlesel basın açıklaması yapan öğretmenlere Ankara’da gazlı, tazyikli sulu ve coplu saldırıda bulunuldu. Yaşanan olaylarda Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir’in de aralarında bulunduğu 117 kişi gözaltına alındı.

‘ATATÜRK DEVRİMLERİNE SAHİP ÇIKACAĞIZ’

Gözaltı sırasında öğretmenlere aşırı sert muamele yapılırken gözaltına alınanlar  akşam geç saatlerde ifadelerinin alınmasından sonra serbest bırakıldılar.

Bu arada, olaylar sırasında rahatsızlanan kalp hastası olduğu belirtilen bir eğitimci hala hastanede gözetim altında tutulurken, Eğitim-İş Bursa şube başkanının burnunda çatlak olduğu belirlendi.

 

Cumartesi günü iktidar şiddetine maruz kalan ve gözaltına alınan Eğitim-iş Sendikası’na üye öğretmenler, gözaltından çıktıktan sonra Aydınlık’a şu açıklamaları yaptı:

 

Ahmet Tevfik Bal: “Yasadışı bir eylem yapmadık, insanlara gözdağı vermek için her şekilde ezmeye çalıştılar. Burada amaç gözdağı vermekti, ancak arkadaşlarımız bu mücadeleyle daha da çok bilendi. AKP iktidarı kafasındaki nesli gerçekleştirmek için önüne çıkan engellerden kurtulma çabasında. Biz cumhuriyet değerlerini savunmaya, Atatürk ilkelerine sahip çıkmaya devam edeceğiz.”

‘MÜCADELEYE DE EYLEMLERE DE DEVAM’

İrfan Irmak: “4 gün boyunca gittiğimiz il ve ilçelerde yürüyüşümüzü yaptık aynı şekilde Ankara’da da yürüyüşümüzü gerçekleştirip açıklamamızı yapacaktık. Ancak daha kortejin önü oluşturulmadan müdahale başladı. Hiçbir iktidar kendi vatandaşına böyle saldırmaz. Her koldan saldırdılar kaçacak alan dahi kalmadı. Gözaltında iken dahi gözümüze biber gazı sıktılar, 6 saat minibüsün içinde bekledik. Bizler, Atatürk devrimlerine sahip çıkmaya devam edeceğiz.”

Önder Yılmaz: “Biz zaten 4 gündür yürüyorduk, uğradığımız 12 merkezde hem yürüyüş hem basın açıklaması yaptık hiçbir problem olmadı. TOMA’larla insanları yönlendirip plastik mermi sıktılar, yarı baygın olanları gözaltına aldılar. Ankara’nın merkezinde, AKP iktidarının yolsuzluklarını, eğitimin gericileştiğini, emekçinin köleleştiğini ifade etmememiz rahatsızlık vermiş olacak ki bu ülkenin eğitimcilerine böyle bir müdahale yapılıyor. Biz mücadelemize de eylemlerimize de devam edeceğiz.”

‘POLİSE EMİR YUKARIDAN GELDİ’

Öğretmenlere polis müdahalesini Aydınlık’a değerlendiren Eğitim-İş Sendikası İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı Erkan Aksoy, polislere müdahale emrinin AKP hükümeti tarafından verildiğini söyledi. Aksoy, gözaltındaki arkadaşlarıyla polisler arasında geçen konuşmalara dikkat çekerek şunları söyledi: “Polisler arkadaşlarımıza ‘Biz hiç böyle saçma sapan bir müdahalede bulunmadık. Üstten gelen bir emirle bu müdahaleyi yaptık’ demişler. Biz eylemimizin amacına ulaştığını düşünüyoruz. Ülke bir gün boyunca yolsuzlukları, hukuksuzlukları ve eğitimdeki baskıları konuştu. Emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.”

 

 

kamugundemi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol