Öğretmen Diyarı

ÖĞRETMENLER NEDEN ÖZ-YANSITMA BECERİSİ KAZANMALI?
 Öğretmenler olarak, eğitim-öğretim dönemi bittiğinde heybemize acı, tatlı deneyimler ekleriz. Bu deneyimlerden beslendikçe daha anlamlı kazanımlar için fırsatlara sahip oluruz. İşte bu fırsatları yaratabilmek için yaşantılarımızı doğru analiz edip bunları etkili bir şekilde değerlendirmeliyiz.
Öğretmenler olarak öz-yansıtma becerimizi harekete geçirmenin şimdi tam zamanı.
Bir dönemin bitmesi, bize bunu yapabilmek için değerli bir imkan sunar. Bunun gerekliliği ise akademik öğrenmenin kendi içindeki dinamiklerden gelmektedir. Öğretmenin eğitimci olarak deneyimini yansıtmasında ve başarısını ölçmede öz-yansıtmanın önemini vurgulayan Brookfield, deneyimli bir öğretmeni “Hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığının farkında olan, başka bir deyişle, “Algı bilinci açık, kendi öğretim teknik ve stratejilerini geliştirmeye yönelik girişimlerde bulunmayı alışkanlık haline getirmiş eğitimci.” olarak tanımlamıştır

“Öğretmen kişisel deneyimlerini de yansıtabildiği sürece öğrenme başarılı olacaktır” (Roberts, 1998)

Öz-yansıtmanın öğretimde sağladığı katkılar neler?
İstenilen sonuçlara ulaşmada bilinçli faaliyetlerde bulunmak
Uygulama için gerekçenin ve uygulamanın arkasında yatan prensiplerin neler olduğunu belirtmek
Sınıfta öğretmenin yeteneklerinin sınırını bilmesi
Duygusallığı ön plana çıkarmamak
Sınıfı canlı tutmak
Öğrencilerin görüş ve inançları açısından kendilerini güvende hissetmeleri için demokratik güveni artırmak
Öz-yansıtmanın bu kadar önemli bir güce sahip olduğu gerçeğinden yola çıkacak olursak, öğretmenlerin bu konuya daha fazla önem vermesi gerektiği ortaya çıkmaktadır. Çünkü bir öğretmenin başarısı, öğretebilmesi ise değerlendirilebilir.

Etkili bir öğrenme ortamı yaratabilen bir öğretmenin, gerek kendi becerilerini gerek öğretme stratejilerini etkili bir şekilde değerlendirebilmesi gerekmektedir. Çünkü kendini değerlendirebilen bir öğretmenin, öğrenmenin devamlılığına olan inancı yüksektir ve bu başarısı ile doğru orantılı bir durumdur.

Yansıtmada öne çıkan 7 temel özellik
Pollard ve Tann, öğretimde yansıtıcı uygulamaya yönelik Dewey’in düşüncelerinden oluşan yedi temel özelliği aşağıdaki gibi sıralamışlardır:

1. Yansıtma; amaç, sonuç ve aynı zamanda da teknik yeterlilik ve kullanılan araçlarla da ilgilidir.

2. Yansıtma öğretmenlerin sürekli olarak kendi uygulamalarını izledikleri, gözden geçirdikleri ve değerlendirdikleri döngüsel bir süreçtir.

3. Yüksek standartların aşamalı olarak öğretimi kanıta dayalı sınıf araştırma yöntemlerinde yeterlilik gerektirir.

4. Öz-yansıtma açık fikirlilik, sorumluluk ve samimiyet gerektirir.

5. Öz-yansıtma kanıta dayalı araştırmaya ve diğer araştırmalardan elde edilen bilgilere göre öğretmenin yargısına dayanmaktadır.

6. İşbirliği ve iş arkadaşlarıyla diyalog aracılığıyla mesleki eğitim açısında da öz-yansıtma geliştirilmelidir.

7. Öz-yansıtma öğretmenlerin eğitim ve öğretimde geliştirilen dış çerçeveleri uyarlamalarına arabuluculuk eder. Ancak öğretmenler dış talepleri kendilerine özgü öğretim bağlamlarına aldıklarında kendi ilke ve değerlerini de unutmadan uyarlamalıdırlar.

Öz-yansıtma hangi aşamalardan oluşur?
Bir çok farklı çeşitlemeleri olmasına rağmen, en yaygın halini aşağıdaki gibi özetleyebiliriz;

Veri toplama
Analiz etme
Durumun nasıl olduğuna karar verme
İlk üç aşamada kazanılan yeni bakış açılarını da kapsayacak şekilde yeni plan yapma aşaması
Unutulmamalıdır ki öz-yansıtma öğrenme sürecinin harici değil dahili bir aşamasıdır. Dolayısı ile bu devamlılık gerektiren süreç bir öğretmenin kendi gelişimi açısından büyük önem arz etmektedir. Bunu daha önceki maçlarının kasetlerini izleyen takımlara da benzetebiliriz. Neleri iyi yaptıklarını ve nelerin geliştirilmesi gerektiği değerlendirmelerini etkili yapan bir takımın, bir sonraki müsabakasında daha başarılı olma ihtimalinin yüksekliği gibi açıktır.

Kendi Öz-yansıtmanızı deneyimlemek ister misiniz?
dincherdemir.com/oz-yansitma adresine giderek kendinize ayna tutabilirsiniz. (Sonuçlar gizli tutulacak ve paylaşılmayacaktır.)

Kısa Bağlantı : http://clss.link/29XFmMm

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim