Öğretmen Diyarı

Öğretmenler greve gitti, İngiltere’de eğitim durdu.
 İngiltere’de iktidardaki Muhafazakar Parti’nin kemer sıkma politikalarının protesto eden öğretmenler, okul bütçelerinin iyileştirilmesi talebiyle greve gitti.
Birleşik Krallık’ın en büyük eğitim sendikalarından Ulusal Öğretmenler Birliği (NUT) üyelerinin destek verdiği grev nedeniyle Londra başta olmak üzere İngiltere’nin birçok kentindeki okullarda eğitim bir günlüğüne durdu. 

BÜTÇE MASRAFLARA YETMİYOR

Okul bütçelerinin okulların masraflarını karşılayamadığını belirten NUT Genel Sekreteri Kevin Courtney, “Öğretmenler grev kararını kolay almıyor. Tüm ebeveynlerden yürekten özür diliyoruz. Ancak eğitimin karşı karşıya kaldığı problemler gözardı edilemeyecek kadar büyük. Çok sayıdaki ebeveynin de endişelerimizi paylaştığını biliyoruz” dedi.

Sınıfların giderek kalabalıklaştığına ve bazı branş öğretmenlerinin işten çıkarıldığına işaret eden Courtney, çocuklara gösterilen ilginin azaldığını ifade etti. Courtney, “Tüm bunlar, hükümetin, okul bütçelerinin enflasyonla aynı hızda gitmesine izin vermemesinden ötürü yaşanıyor” diye konuştu.

BAKANA GÖRE GEREKSİZ

İngiltere Eğitim Bakanı Nicky Morgan, grevi gereksiz bulduğunu ve öğrencilere zarar verdiğini belirterek, okul bütçelerinin önemsenmediği iddialarını reddetti. Morgan, önceki hükümetlere kıyasla okullara en fazla yatırım yapan hükümet olduklarını vurgulayarak, “Bu yıl okul bütçelerinin toplamı ortalama 40 milyar sterlin. 2011-2012 dönemine göre yaklaşık 4 milyar sterlin daha fazla. Yani şimdiye kadar olduğunun en üst seviyesinde” dedi. 

Kaynak: AA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim