Öğretmen Diyarı

Öğretmenler alkışladı, Cumhurbaşkanı Erdoğan uyardı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk F-16'ların düşürdüğü uçakla ilgili açıklama yaptı.
Erdoğan, "Bugün sabah saatlerinde tüm uyarılara rağmen hava sahamızı ihlal eden, aidiyeti belli olmayan uçağa müdahale edilmiştir. Bu hadise tamamen Türkiye'nin önceden ilan ettiği angajman kuralları çerçevesinde gerçekleşmiştir" dedi.
Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla gerçekleştirilen resepsiyonda Cumhurbaşkanı Erdoğan, 81 ili temsilen resepsiyona katılan öğretmenlere hitap etti.
Son dönem yaşanan terör saldırılarına ve mülteci sorununa ilişkin konuşan Erdoğan, "Türkiye uzun süredir 2,5 milyon Suriyeli ve Iraklı göçmeni topraklarında misafir ederken Avrupa ülkeleri sadece birkaç yüz bin kişilik mülteci akını karşısında ciddi bir endişeye kapıldı. Paris'i hedef alan terör saldırılarıyla birlikte yaşanan endişe panik haline dönüştü. Batılı liderlerden ülkelerinde tırmanış gösteren ırkçı ve İslam düşmanı eğilimlere karşı daha güçlü bir duruş sergilemelerini bekliyoruz" diye konuştu.
"Saldırıları şiddetle kınıyoruz"
Bayırbucak Türkmenlerine yönelik saldırılar hakkında değerlendirmede bulunan Erdoğan, Türkiye sınırına bölgeden yeni bir göç başladığını belirterek "Suriye meselesine adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunmadan ne mülteci ne de terör sorununun önüne geçilemeyeceğini artık herkesin görmesi gerekiyor. Viyana görüşmelerinde bu doğrultuda ümit verici gelişmeler yaşandı. Ancak Esed rejimi ve onu destekleyen ülkeler bu görüşmelerde varılan mutabakatın ruhuyla uyuşmayan yeni saldırılara giriştiler. Hatay'ın hemen yanıbaşındaki Bayırbucak Türkmenlerinin yaşadığı bölgeye yoğunlaşan saldırıları şiddetle kınıyoruz. Orada bizim soydaşlarımız var. Bu soydaşlarımız sürekli uçaklarla bombalanıyor. Tanklarla, toplarla sürekli olarak bombalanıyor. Şu anda oralardan bu soydaşlarımız sınıra doğru göç etmeye başladılar" ifadelerini kullandı.
"İlgili arkadaşlarımızdan sürekli bilgi alıyorum"
Cuma gününden beri bölgede yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiğini vurgulayan Erdoğan, "Başbakanımızdan, Genelkurmay Başkanımızdan, Dışişleri Bakanımızdan, MİT Müsteşarımızdan ve diğer ilgili arkadaşlarımızdan sürekli bilgi alıyorum. Az önce dar kapsamlı bir Güvenlik Toplantısı yaptık. Gerek Sayın Başbakanımız gerek Genelkurmay Başkanımız ilgili bakan arkadaşlarım ve ilgili bürokratlarımızla beraber bir toplantı yaptık. Ne oluyor, gelişmeler ne durumda, buna göre ne gibi adımlar atacağız?" şeklinde konuştu.
"Aidiyeti bilinmeyen bir uçak 5 dakika içinde 10 defa uyarıldı"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk savaş uçakları tarafından Türkiye hava sahasının ihlal edildiği gerekçesiyle Hatay sınırında düşürülen Su-24 tipi Rus uçağına ilişkin açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, aidiyetinin belli olmadığını vurguladığı uçağın düşürülmesi hakkında şunları kaydetti: "Bugün sabah saatlerinde tüm uyarılara rağmen hava sahamızı ihlal eden bir aidiyeti belli olmayan savaş uçağına angajman kuralları gereği müdahale edilmiştir. Aidiyeti bilinmeyen bir uçağın 5 dakika içinde 10 defa uyarılmasına rağmen hava sahamıza girmeden önce çünkü sınırlarımıza doğru geliyor"
"Mesele bir alkış meselesi değil"
F-16'lar tarafından Rus uçağının düşürüldüğüne ilişkin sözlerinin resepsiyondaki öğretmenler tarafından alkışlanması üzerine Erdoğan, meselenin bir alkış meselesi olmadığını vurgulayarak "Uyarılmasına rağmen maalesef ihlalini devam ettirmekte ısrarını sürdürmüştür. Bunun üzerine F-16'larımız tarafından yapılan müdahale sonrası bu uçak düşürülmüştür. 2 uçaktan bir tanesi. Mesele bir alkış meselesi değil. Biz buna şahit olmak istemeyiz. Ama böyle bir durumla karşı karşıya bırakılmanın ne yazık ki ızdırabını yaşıyoruz" dedi.
"Herkes saygı göstermeli"
Rus uçağının angajman kuralları çerçevesinde düşürüldüğünü vurgulayan Erdoğan, "Bu hadise tamamen Türkiye'nin önceden ilan ettiği angajman kuralları çerçevesinde gerçekleşmiştir. Türkiye'nin komşularıyla başka herhangi bir ülkeye karşı düşmanlığı asla söz konusu değildir. Suriye'de bugüne kadar çok daha vahim olaylar yaşanmamasının sebebi Türkiye'nin soğukkanlı tutumudur. Bu son hadisenin önüne geçmek için de elimizden gelen gayreti gösterdiğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Türkiye'nin kendi sınırlarını koruma hakkına da herkes saygı göstermelidir" dedi.
"Bayırbucak Türkmenleri vurulmaktadır"
Bayırbucak Türkmenlerinin olduğu bölgede IŞİD'in yer almadığını belirten Erdoğan, "Türkiye, Suriye'de zalim rejime karşı kendi kurtuluş savaşlarını veren muhalif grupları samimiyetle destekliyor. Burada bir şeyin altını çizmem lazım. Bayırbucak Türkmenlerinin olduğu bölge DAİŞ terör örgütünün olduğu bölge değildir. Kimse kimseyi kandırmasın. Orada sadece Bayırbucak Türkmenleri vardır. Soydaşlarımız, akrabalarımız vardır. DAİŞ terör örgütünü vuruyoruz diyerek orada Bayırbucak Türkmenleri vurulmaktadır. Bunlar topraklarını savunmanın gayreti içerisindedir. Ailelerini kamplara göndermişlerdir ve orada sadece o direnişçiler kalmıştır" diye konuştu.
MİT Tırları
Durdurulan MİT TIR'larını hatırlattığı konuşmasında Erdoğan, "17-25 Aralık darbe girişiminden hemen sonra yaşanan o meşhur MİT TIR'ları ihanetini biliyorsunuz değil mi? İşte o TIR'lar bu bizim Bayırbucak Türkmenlerine yardım götüren TIR'lardı. Bazıları diyor ki 'Başbakan Erdoğan diyordu ki onların içinde silah yok'. Varsa ne olacak yoksa ne olacak? Ne diyoruz biz? Oraya insani yardım götürüyoruz. Kim onlar? Mağdur, mazlum, bizim Bayırbucak Türkmen kardeşlerimiz. Biz bunu yaptık. Ülkemizin, hükümetimizin ve şahsımın aleyhine bir algı oluşturabilmek adına bu yardımları sabote edenleri milletimizin asla affetmeyeceğine inanıyorum" şeklinde konuştu.
CNN Türk

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol