Öğretmen Diyarı

Öğretmenini yaralayan öğrenciye 11.5 yıl hapis istemi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Çocuk Suçları Soruşturma Bürosu Savcılarından Muharrem Songür'ün hazırladığı iddianamede, suça sürüklenen çocuk U. A'nın, 3 Kasım'da Keçiören Mustafa Necati İlköğretim Okulu Müdür Başyardımcısı Hayri Özkan'ı makamında, 'senin yüzünden ceza alıyorum' diyerek dayısına ait tabancayla üç el öldürme kastıyla ateş ederek yaraladığı anlatıldı.

Özkan'ın aynı okulda görevli arkadaşlarının yardımıyla hastaneye kaldırıldığı belirtilen iddianamede, müştekinin şikayetçi olduğu bildirildi.

Suça sürüklenen çocuk U.A, ifadesinde, Çorum'da yaşadığını, ilk öğretim 6. sınıfa geçtiği sırada Ankara'nın İncirli semtine taşındıklarını, derslerinin iyi olduğunu, sonra Esertepe'de yaşayan teyzesinin yanına geldiğini ve derslerinin kötüleşmeye başladığını belirtti.

-"25 tane mermi aldım"-

Özkan ve bazı öğretmenlerin suç işlediği zaman kendisini dövdüğünü, zaman zaman da ceza aldığı savunan U. A, olay günü okuldan kaçtığını, daha sonra çantasını almak için geri döndüğünü kaydetti.

U.A, şunları anlattı:

"Hayri hoca çantamı almış. Çantamı almak için onun yanına gittim. Çantanın kendisinde olmadığını söyledi. Daha sonra yeni atanan müdür yardımcısı Filiz hocanın odasında çantamı buldum, almaya çalıştım. Turgay hocam 'sen okula gelmeyeceksin artık çantaya ihtiyacın yok' diye söyledi. Buna içerleyerek eve gittim. Daha önce bir kere görmüş olduğum tabancayı evde aradım buldum. 5 tane mermi koydum, 25 tane de yanıma alarak, okula gittim. Etrafta çocuk var mı diye baktım. Yalnız olduğunu anlayınca da odasına girdim ve tabancayla ona doğru 3 el ateş ettim.

U.A, amacının öğretmenini öldürmek olmadığını, pişman olduğunu söyledi.

İddianamede, suça sürüklenen çocuk U.A'nın "kasten öldürmeye teşebbüs", "ateşli silahlar ve bıçaklar ile diğer aletler hakkında" suçlarından 1,5 yıldan 11,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talebiyle dava açıldı.

Davanın görülmesine, Ankara Çocuk Ağır Ceza Mahkemesinde önümüzdeki günlerde başlanacak.

\"Anadolu
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim