Öğretmen Diyarı

Öğretmen Maaşlarına 700 Lira Algısı

Son günlerde haber sitelerinde boy boy manşetlere taşınan ve “Öğretmenlere 700 Lira Ek Gelir” başlığı altında yayınlanan haber içeriğine bakıldığında bunun tam bir algı yönetimi olduğu görülmektedir.

 

Dershanelerin özel okula dönüşümü sürecinin ardından Halk Eğitim Merkezlerinin “Takviye Kursu” adı altında eğitim kurslarının açması ile öğretmenlerin bu kurslarda ders vermelerinin yolu açıldı.

 

Yönetmeliklerde yapılan bazı değişiklerle öğretmenlerin 40 saate kadar derse girebileceği öngörülmektedir. Yıllardır var olan bu sistem, sanki daha yeni çıkmış ve öğretmenlere gerçekten de 700 Lira ek gelir getirecekmiş gibi , öğretmen maaşlarının çok yüksek olduğu ve dahada yükseleceği algısı oluşturulmaktadır. Hali hazırda bulunan  Ek Ders yönetmeliğine göre Branş öğretmenleri 15 saat zorunlu, 21 saate kadar idari, 30 saate kadarda isteğe bağlı derse girebilmektedir. Bunun yanında Halk Eğitim Merkezlerince açılan kurslarda da 10 saate kadar görev alabilmektedir.

 

Bir hafta boyunca Manşetlerden inmeyen “Öğretmen Maaşlarına Ayda 700 Lira Ek” haberindeki 700 liralık ek geliri alabilmek için ise 2 ihtimal vardır.

1) Hafta içi öğretmenler saat 22:00′a kadar kurs verecek.

2) Hafta sonlarının tamamını kurs vererek geçirecek

 

Tüm bu haberlerdeki maksat zamanında yaratılmaya çalışılan “Öğretmenlerin yattığı yerden para kazanıyor” algısını pekiştirmek ve üzerine birde 700 lira zam alıyorlar düşüncesi doğurmaktır.

 Milli Eğitim Haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol