Öğretmen Diyarı

Ögretmen döven müdür 167 gün sonra görevde
 Gaziemir Belediyesi'nin Öğretmenler Günü nedeniyle düzenlediği gecede kafa atarak Barış Düdü isimli öğretmenin burnunu kıran Belediye Özel Kalem Müdürü Mehmet Tuncer'le ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol'un "Kellesini vermem" dediği ve özür dilemek için aradığı Barış Düdü'ye bile, "Tanısan sen de çok seversin" diye övdüğü Mehmet Tuncer, 28 Kasım'da istifasını verdikten sonra 167 gün değişik birimlerde pasif görev yaptı. Tuncer 11 Mayıs günü Başkan Şenol'un imzası ile Özel Kalem Müdürü olarak koltuğuna yeniden oturdu.
Olay 24 Kasım'da bir otelin balo salonunda Gaziemir Belediyesi'nin 24 Kasım öğretmenler günü için düzenlediği yemekte yaşanmıştı. Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, salonun kalabalık olması nedeniyle öğretmenleri uyardı. Şenol,gürültü nedeniyle kendi konuşmasını duyamadığını söyledi ve öğretmenlerden anlayış göstermelerini istedi. "Birbirimizi dinlemek zorundayız" diyen Şenol sunucu tarafından kürsüye ikinci kez davet edildi.

Üslubu daha da sertleşen Şenol, "Öğretmenler yine çok gürültü yapıyorsunuz. Bu kadar da olmaz. Birbirimizi dinlemek lazım. Sizler eğitimci insanlarsınız. Biraz daha duyarlı olun. Böyle olmaz" ifadelerini kullandı. Bunun üzerine salonda bulunan öğretmenler duruma tepki gösterdi. Şenol'un toplantının başından bu yana öğretmenlere kötü davrandığını ifade eden eğitimciler duruma tepki gösterilmesini istedi ve salonu terk etti. Şenol kürsüdeyken salonun yarısı boşaldı.

Kavga çıktı

Başkan Şenol kürsüde konuşurken, bir anda kapının önü karıştı. Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Tuncer toplantıda bulunan Birleşik Kamu-İş Genel Örgütlenme Sekreteri Barış Düdü'ye kafa attı. Düdü'ye, "Sen benim belediye başkanıma 'terbiyesiz' diyemezsin. Sen kimsin. Seni fena yaparım' diyen Tuncer'in attığı kafa sonrası Düdü'nün dişi ve burnu kırıldı. Yüzü kanlar içinde salona gelen Düdü, Şenol kürsüdeyken mikrofona uzandı. Salona hitaben, "Sayın başkan yanınızda getirdiğiniz itlerinize sahip çıkın. Burada öğretmenler hem azar işitiyor hem de dayak yiyor. Buna sessiz kalıyorsunuz" diye bağırdı.

İstifasını vermişti 

Özel Kalem Müdürü Mehmet Tuncer bir öğretmene kafa atarak burnunu ve dişini kırdıktan sonra gerek CHP Genel Merkezi gerek örgüt içinde yaşanan tepkiler üzerine olaydan dört gün sonra 28 Kasım tarihinde istifa etmek zorunda kalmıştı. Tuncer'in istifasını Başkan Şenol duyurmuştu.
Şenol, "Tuncer, olayın ardından istifasını getirip vermişti. Ancak ben hemen işleme koymadım" demişti

"Davadan vazgeçmeyeceğim"

Tuncer'in 167 gün sonra o görevine geri döndüğünü Yeni Asır'dan öğrenen mağdur öğretmen Barış Düdü, "Geç kalmış, 167 gün dayanmış.
Bu hareketi yapan kişinin orada kalmaması lazımdı. İstifanın ardından asla Başkan o kişiyi korumamalıydı. Hatta daha önce olması veya başkanın bu kişiyi görevden alması lazımdı. Onun istifasını beklememesi lazımdı. Ama Başkan şaşırtmadı ve tekrar Görevine iade etti" dedi. Düdü, "Tuncer'e yönelik açtığı davanın halen soruşturma aşamasında olduğunu ve davadan asla vazgeçmeyeceğini söyledi.

FATİH ŞENDİL

YENİASIR

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim