Öğretmen Diyarı

Öğretmen anne gözaltına alındı, 57 günlük bebeğini emniyette emziriyor

DİYARBAKIR Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, önceki sabah saat 05.00’te operasyon düzenledi. Operasyonda gözaltına alınanlarda biri de Şehitlik Lisesi resim öğretmeni Eğitim-Sen üyesi Gülizar Doğan (30)’dı. ‘Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek'le suçlanan Doğan Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürülürken, henüz 57 günlük kız bebeği Roza'yı da günde 3 kez burada emzirebileceği bildirildi. Bunun üzerine sinemacı baba Zeynel Doğan, önceki sabahtan itibaren günde 3 kez kızını emniyete götürerek annesine emzirtmeye başladı.

‘EN AZ 5 GÜN KALACAK’
Baba Doğan, yaşadıklarını şöyle anlattı: "57 günlük bebeğimiz ve 6 yaşında çocuğumuz var. Eşimin 5 gün gözaltında kalacağı ve avukatla görüştürülmeyeceği söylendi. Ancak, günde 3 kez bebeği emzirmeye götürebileceğimizi söylediler. Bebeği Terörle Mücadele Şubesi'nde bulunan avukat görüşme odasında bırakıp çıkıyorum. Sonra da eşim gelip emziriyor. Emzirme işlemi bittikten sonra Gülizar'ı götürüyorlar. Sonra ben bebeği alıp, çıkıyorum.”
“Bebek için 3 kez emzirilme yetmiyor. Bu nedenle çocuğun çok acıktığı saatlerde götürmeye çalışıyoruz. Bunun için 'Günde birkaç kez daha getirebilirsiniz' dediler. Ancak bebek arabada sallandığı için emzirilen sütü de yolda gelirken kusuyor. Bu olayı duyan mahalledeki 3 komşu kadın, gönüllü olarak sütannesi olup yardımcı olmaya başladı.” 

SERBEST BIRAKILDI
Gülizar Doğan, dün adliyeye sevk edildi. Savcılıkta ifadesi alınıp tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilen Doğan, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Bu arada 4 aylık bir kız çocuğu annesi olan Şükran Çelikkaya da savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

CHP'Lİ TANRIKULU'NDAN BAKANA BEBEK TWEET'İ
GÜLİZAR Doğan’ın bebeğini emniyette emzirmesi sosyal medyada da büyük tepki toplad. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da önceki gün öğlen saatlerinde, “Gözaltına alınan 2 ve 4 aylık aylık bebekleri olan kadın öğretmenlerle ilgili bilgi sahibiyim, üzerime düşeni yapıyorum” diye bir tweet attı. Tanrıkulu daha sonra, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a konu ile ilgili bir twett attı. Tanrıkulu tweet’inde, “56 günlük 2 saatte bir anne sütüne muhtaç bir bebeğin öğretmen annesi neden ifadesi alınmak üzere gece gözaltında bekletilir?” ifadelerini kullandı.


Kaynak: Felat BOZARSLAN / DHA
Anahtar Kelimeler:
öğretmenBebek

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim