Öğretmen Diyarı

Öğretmen 15 Temmuz öncesi komutanlara telefon dağıtıp, Almanya'ya kaçmış
17 Temmuz'da Almanya'ya firar eden Irmak'ın Marmaris, Genelkurmay, TÜRKSAT ve Akıncı'da aktif rol alan ve 3 kişi şehit eden üst düzey komutanlar için 10 adet cep telefonu ve 10 adet hat temin ettiği belirtildi.

ANKARA'DA GÖREVLİ

Darbenin en kritik sivil isimlerinden biri olduğu belirtilen Ankara Demetevler Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde görevli Ali Irmak'la ilgili iddianamede yer alan detaylar şu şekilde:

ALES KOPYACILARINDAN

43 yaşındaki Ali Irmak, Erzurum Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi'nden mezun oldu. 2001'de öğretmen olarak atandı. 2011'de Ankara Yenimahalle'deki Demetevler Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde matematik öğretmeni olarak göreve başladı.

2004'teki Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'nda (ALES) kopya çeken FETÖ'cü ekibin içinde yer aldı ve hakkında açılan soruşturma halen sürüyor. FETÖ'nün kriptolu haberleşme aracı ByLock kullanıcısı. 17 Temmuz'da Almanya'ya kaçtı. Hakkında arama kararı bulunuyor. Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile meslekten ihraç edildi. Ancak eşi M.I., Ankara Yenimahalle'deki bir imam hatip ortaokulunda matematik öğretmeni olarak halen görevine devam ediyor.

BİR GÜN ÖNCE DAĞITTI

Ali Irmak, darbe girişimi sırasında darbeci komutanlar Fırat Alakuş ile 3, Ali Yazıcı ile 5, Şükrü Seymen ile de 2 kez görüştü. Irmak, Cumhurbaşkanı'na suikast ile Genelkurmay, TÜRKSAT, Özel Kuvvetler gibi noktaları ele geçirmeyi planlayan üst düzey komutanlara, birbirleriyle iletişim kursunlar diye 10 adet cep telefonu ve 10 adet SIM kartı satın aldı.

Irmak'ın 14 Temmuz'da dağıttığı bu hatları kullanan darbeciler 3 kişiyi şehit etti. Irmak'ın telefon hattı verdiği Tuğamiral Ömer Faruk Harmancık, Tuğamiral Sinan Sürer, Albay Fırat Alakuş ve Yarbay Murat Korkmaz'ın 6-7-8-9 Temmuz 2016'da Ankara Konutkent'teki bulanan villada Adil Öksüz'le toplantı yaptıkları tespit edildi. İddianameye göre telefon satıcısı Ramazan Cömert, öğretmen Ali Irmak'ın 14 Temmuz'da değişik marka ve modelde, faturası olmayan 10 adet cep telefonu ile 10 adet hat aldığını söyledi.

BAŞKASI ADINA NUMARA ALDI

Cömert, "Ali Irmak, bir yıldır alışveriş yapar. Daha önce peyderpey açık (kendi adına olmayan) 'T....' şirketine ait hatları almıştır" şeklinde ifade verdi. Yine iddianamede, Cömert'in, yine açık hat olarak sattığı 531847.... ve 530872.... numaralı telefonlarda ByLock çıktığı aktarıldı.

PATATES HAT NEDİR?

Suç işlemek amacıyla başkalarının kimlik bilgileri kullanılarak açılan cep telefonu hatları halk arasında ve suç dünyasında 'patates hat' olarak adlandırılıyor.

Bu hatlar bazı telefon bayilerinde art niyetli telefon hattı satıcıları tarafından başkalarına ait kimlik bilgileriyle kullanıma açılıyor ve satışa sunuluyor. Bu yöntemi suç örgütleri kullanıyor.

Kenan Kıran/Sabah

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim