Öğretmen Diyarı

Öğrencisinin yerine sınava giren davalık doçente öğrencilerinden tepki!
Sahte kimlikle eski öğrencisinin yerine İngilizce sınavına giren Doçente resmi belgede sahtecilikten dava açıldı. Doçente öğrencilerinden de tepki geldi.

Eski öğrencisinin bilgilerinin yer aldığı kimliğin üzerine fotoğrafını yapıştırarak İngilizce sınavına giren Doçent hakkında dava açıldı. Doçentin dersine girmiş ve mağdur olmuş bir çok öğrenci de sosyal medyadan tepkilerini dile getirdi.

Bu haberdeki öğretim görevlisinin yaptığı ne yazık ki akademisyenlerin adil ve dürüst davranması ilkesinden çok uzak…

Günümüz bilgi toplumunun ve bilginin üretildiği en önemli kurumlarından biri üniversitelerdir. Bu kadar önemli özellikleri bünyesinde bulunduran, bilgiyi üretip paylaşan ve yöneten üniversitelerin olmazsa olmazlarından biri de akademik etiktir. Akademik etiği oluşturma ve uygulama konusunda akademisyenlere büyük görev düşüyor. Çünkü eğitim ve öğretim sorumluluğu ağır ve vicdanı bir sorumluluktur. Bu nedenledir ki akademisyen hiç bir grubun veya kurumun çıkarı içinde olmadan, objektif düşünebilen, adil ve dürüst davranan, özgür iradesi ile düşüncelerini ortaya koyan biri olmalıdır.

Bugün basına yansıyan bu haberdeki öğretim görevlisinin yaptığı ne yazık ki akademisyenlerin adil ve dürüst davranması ilkesinden çok uzak…

Sabah’tan Dilek Yaman’ın haberine göre, İstanbul’daki özel bir üniversitede öğrenim gören Musab A., aynı okulda öğretim görevlisi olarak çalışan Doç. Dr. Suat S. ile eğitim hayatı sırasında samimi oldu. Okulu bitirip ayrıldıktan sonra da hoca-öğrenci görüşmesi devam etti. İstanbul Bilgi Üniversitesi’ne yüksek lisansa başvuran ve İngilizce sınavından başarılı olması gereken Musab A.’nın aklına, doçent hocası geldi. Sınava yerine girmesini teklif edince Doçent Suat S. kabul etti.

İkili, Musab A.’nın bilgilerinin yer aldığı kimliğin üzerine Suat S.’nin fotoğrafını yapıştırdı. Sınav günü sahte kimlikle Bilgi Üniversitesi’ne gidip salonundaki yerini alan Doçent Suat S. beklenmedik bir olayla karşılaştı.

SAHTEKARLIĞI SINAV GÖZETMENİ FARKETTİ

Sınav salonunda gözetmen olan ve Musab A.’nın üniversiteye kabulü sürecinde kendisiyle birkaç görüşme yapan idari asistan Burcu Gümüş sahtekârlığı fark etti. Sahte kimliğin fotoğrafının çekilmesi ve tutanak tutulmak istenmesi üzerine Doçent Suat S., kayıplara karıştı. Savcılık olayın ardından ikilinin buluştuklarını belirledi. Yürütülen soruşturma sonucu Doçent Suat S. ve öğrenci Musab A. hakkında “resmi belgede sahtecilik” suçlamasıyla iddianame düzenlendi.

Haberin basına yansımasının ardından öğrencilerin Doçent Suat S. hakkında sosyal medyadan tepki paylaşımları da dikkat çekti. Öğrencilerin paylaşımlarından bazıları şöyle:

“BÖYLE BİR HOCADAN DERS ALMIŞ BİRİ OLARAK UTANIYORUM”

- İlahi adalete inanır mısınız? Bakın burda bahsi geçen “doçent” beni ve arkadaşlarımı hatta tüm fakülteyi 3 sene siyasal iletişim dersinde süründüren, okulu uzatmama sebep olan kişi. (Sebeplerini bilen bilir. Bahsi geçen öğrenci de okulun en başarılı öğrencilerinden biriydi (!) Hak yerini bulmuş. Benim söyleyeceklerim bu kadar…

- Böyle bir hocadan ders almış birisi olarak utanıyorum. Derhal yakalanıp gereği yapılmalı. Utanmalısın!

- Bu da nesi 30 puan ile dersini geçtiğim hocam.

Kaynak: Sözcü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol