Öğretmen Diyarı

'Öğrencileri sarsmak çekmek çekiştirmek dayak değildir!'
Diyarbakır Kayapınar ilçesi Huzurevleri Mahallesi Şehit Polis Sabri Kün İlkokulunda okuyan 7 yaşındaki öğrencinin, öğretmeni tarafından darp edildiğini iddia etti. Olay üzerine öğretmeni ile konuşmak üzere okula giden öğrenci velisi, okulda öğretmenin başka çocukları da tokatladığına ve bağırdığına şahit olduğunu belirterek, öğretmenin öğrencilere vurmayı sıradan bir şeymiş gibi gösterdiğini söyledi.

Öğrencileri darp ettiği ifade edilen öğretmen B.O.Ö'nün eylül ayındaki KHK ile açılan soruşturma kapsamında açığa alındıktan sonra Şehit Polis Sabri Kün İlkokulunda yeniden göreve iade edildiği öğrenildi.

"Öğrencilerin kafasına vurunca bir şey olmuyor"

Çocuğunun tokatlanmasını öğrendikten sonra olaya tepki gösteren veli ile öğretmen arasında tartışma çıktı. Veli, konuşmak istediği öğretmen B.O.Ö'nün kendisine "Of, sıkıldım, gerçekten sıkıldım artık! Öğrencileri, sarsıyorum, çekiyorum, çekiştiriyorum da. Yapmak zorundayım. Öğrencilerin kafasına vurunca bir şey olmuyor. Arsız bir çocuk, beni dinlemiyor." sözleri ile cevap verdiğini söyledi.

"Öğrencileri sarsmak çekmek çekiştirmek dayak değildir"

Öğrenci velisinin "Oğlum ne yaptı!" demesi üzerine öğretmen B.O.Ö'nün, "Kuralları dinlemiyor. Bunlar dayak değildir. Sarsmak, çekmek, çekiştirmek dayak değildir. Sen bunu sıkıntı olarak görüyorsan, çocuğunu al, başka yere git!" dediği iddia edildi.

Öğretmenin sert sözlerine dayanamayan öğrenci velisi, "Benim çocuğumu kimsenin dövmeye hakkı yoktur. Ben senin hakkında şikâyetçi olacağım." dedi.

"Onun kötü olduğunu düşünüyorum, çünkü çocukları dövüyor"

Öğretmeninin kendisini dövdüğünü söyleyen öğrenci S.D. ise "Öğretmenim başıma vurdu. Eski öğretmenimden memnundum. Şimdiki öğretmenin ödevimi yapmadığım için ayağıma çubuk ile vurdu, ayağım acıdı. 3 arkadaşımı daha dövdü.  Onun kötü olduğunu düşünüyorum, çünkü çocukları dövüyor." dedi.

Öğretmeninin sinirli olduğunu ifade eden S.D, "Hepimizi dövüyor, bazı çocuklar da dövülünce onlar da öğretmeni dövüyor. Bir arkadaşımı dövdü, arkadaşım çok etkilendi. Öğretmenim, başka bir arkadaşıma tokat attı. Başka bir arkadaşımı da suyu yere döktüğü gerekçesiyle tahta çubukla dövdü." ifadelerini kullandı.

Öğretmeninin bir öğrenciyi dövmesi sırasında herkesin sessiz kaldığını dile getiren S.D, "Herkes sessiz kalıyor, çünkü öğretmenden korkuyorlar. Öğretmenim tuvalete gitmeme de izin vermiyor. Sıkışanlar, öğretmenden izin istiyor ancak kimseye izin vermiyor. Ben de korkuyorum, çünkü öğretmenimiz bizi dövüyor. Onun yanına gitmektense erkek öğretmenlerin yanına gitmeyi tercih ederim." dedi.

Öğretmenin başka öğrencileri de dövdüğünü gördüğünü belirten öğrenci velisi, "Şehit Polis Sabri Kün İlkokulu'nda tesadüfen oğlumu döven öğretmenin başka öğrencileri dövdüğünü gördüm. Oğlumun yetim bir arkadaşı vardı, suyu azıcık yere dökünce, öğretmen onu tokatladı. Bir de bunu bir velinin yanında yapıyor. Yetmedi elindeki şişeyi kafasına vurdu, sonra da suyunu çöpe attı. Ben kendi çocuğumu nasıl emanet edeceğim. Oğlumla konuştum, oğlum kendisini de dövdüğünü söyledi. Okul müdürü ile konuştum, bana kendisinin öğretmen için kefil olduğunu söyledi." diye belirti.

"Bir öğrencinin annesinin okula girmesinin yasaklanması ne demektir"

Öğrenci velisi son olarak, "Aradan bir süre geçince, oğlumu yine dövdüğünü öğrendim. Öğretmenle konuşmak için okula gittim. Okulda konuyu güzelce konuşurken, beni tersledi ve suçunu kabullendi. Üstüne üstelik beni suçlu çıkardı. Yaptığının da dayak olmadığını söyledi. Sonraki gün okula gittiğimde öğrendim ki Şehit Polis Sabri Kün İlkokulunun müdürü benim okula girmemi yasaklamış. Bir öğrencinin annesinin okula girmesinin yasaklanması ne demektir. Ben yetkililerden olaya el koymalarını istiyorum." dedi.

Öğrencileri darp ettiği iddia edilen B.O.Ö'nün, eylül ayında KHK ile açılan soruşturma kapsamında açığa alınan 4 bin 319 öğretmenin içinde olduğu ancak daha sonra 25 Kasım 2016'da göreve iade edildiği öğrenildi.

İddialar üzerine kendisiyle görüştüğümüz Şehit Polis Sabri Kün İlkokulu Müdürü Aziz Yolcu ise "Öyle bir şeyden haberim yok. Bana başvurmamıştır. Öğretmen, Diyarbakır'da kendini ispatlamış bir öğretmen olmakla beraber aynı zamanda okulumun en başarılı öğretmenidir. Öyle bir şey olsaydı, haberim olurdu. Şimdiye kadar böyle bir şikâyet bana gelmemiştir. Eğer bu iddia gerçekse, gereken yapılır, söz konusu öğretmen de bedelini öder. Böyle bir şey var ise ispatlanmalıdır." dedi.

(M. Sıddık Bilge, Emrah Deniz – İLKHA)
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol