Öğretmen Diyarı

Ofiste çalışan kadınlar için 9 öneri

Kadınların işlerinin bu kadar zor olduğunu bildiğimiz için onların en azından çalıştıkları ofisterahat olmalarını sağlayacak öneriler hazırladık.


1- Sırt, kambur ve boyun öne doğru eğik durumda çalışmak yerine; omuzlar geride sırt dik baş normal pozisyonda kendimizi gevşek bırakmalıyız. Oturduğunuz sandalye veya koltuğa dikkat edin.

2- Sık sık telefonla konuşmak durumunda kalındığından dolayı telefonu kullanırken kulaklık tercih edilmesi gerekir.

3- Ofiste oturulan sandalye veya koltuklarda mutlaka bel destekli ortopedik yastıklar kullanılmalıdır.

4- Ağır dosyaları veya objeleri tek seferde taşımak yerine 3 ila 4 seferde taşıyın. Dosyaları veya objeleri taşırken belinizin dik olmasına dikkat edin.

5- Aşırı stresten veya gerginlikten uzak durmaya çalışın. Hafif müzikler dinleyin. Nefes egzersizleri yapın.

6- Bilgisayar ekranınızın çapraz olması son derece tehlikelidir. Bu nedenle klavye ve bilgisayar başı ile aynı paralelde olmalıdır. Bilgisayar başında oturma süresi yaklaşık olarak yarım saati geçmemelidir.

7- Ofis içerisinde çekmece veya dolaplardan herhangi bir şey alırken öne doğru eğilmek ve uzanarak almak son derece tehlikeli bir davranıştır. Üşenmeden çömelerek alın. Uzanmak yerine de altınıza tabure kullanmak veya birinden yardım isteyin.

8- Ofis masası sandalyeye tamamen yakın olmalıdır. Masanın yerden yüksekliği midenin seviyesinde olmalıdır.

9- Ofiste sürekli oturmamak gerekir. İşlerin yoğun olmadığı dönemlerde ofis içerisinde yürüyüş yapılmalı ve nefes egzersizleri ve gevşeme hareketleri yapılmalıdır.


haberbuketi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim