Öğretmen Diyarı

ODTÜ\'de darp edilen öğrenciler rapor aldı

ODTÜ yerleşkesinde darbedilen öğrencilerden ikisi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden darp raporu aldı.


Edinilen bilgiye göre, olayların ardından Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine giden biri yabancı uyruklu 2 öğrenciye birer günlük darp raporu verildi. Türk öğrenciye dün verilen 1 günlük raporun ardından bugün de bir başka sağlık kurumu tarafından 3 günlük rapor daha verildi.


Rapor alan öğrencilerin 10 Nisan Polis Merkezi'nde verdikleri ifadede, darbedildikten sonra ODTÜ rektörlük binasına sığındıkları ve durumu yetkililere anlattıkları öğrenildi. Öğrencilerden birinin ifadesinde, "kendisini darbeden grubun daha sonra fotoğrafını çektiği ve tanıdığı kişilerden şikayetçi olduğu" bilgisi de yer aldı.


-ODTÜ'den açıklama-


ODTÜ Basın Merkezi'nden konuya ilişkin yapılan açıklamada ise 23 Mart Salı günü akşamı bir grup öğrencinin, Üniversite Camisi'nde Siyer Vakfı Başkanının katıldığı bir etkinlik düzenlediği, izinsiz olmasına rağmen Üniversite görevlilerince etkinliğe müdahale edilmediği belirtildi.


Etkinliğin olaysız bir şekilde gerçekleştirildiği kaydedilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:


"Konuk Vakıf


Başkanı Muhammed Emin Yıldırım, Üniversite görevlilerine teşekkür ederek yerleşkemizden ayrılmıştır. Bu sırada cami etrafında toplanan bir başka grup, katılımcılara müdahalede bulunmuş, yaşanan kısa süreli arbedenin ardından Üniversite güvenlik görevlileri ve öğretim üyelerinin çabalarıyla olaylar yatıştırılmıştır. Olaylar sırasında herhangi bir şekilde bıçak vb. cisimle yaralanan olmadığı gibi bu konuda bir şikayet de ilgili birimlerimize gelmemiştir. Üniversite yönetimi tarafından polis çağrılmamış, yerleşkeye polis girmemiş ayrıca kamera kayıtları da Üniversitemizden istenmemiştir.


Üniversitemizde vuku bulan olayın son günlerde Türkiye'de yaşanan gerginliklerin bir yansıması olduğunu, akademik ve idari personelimizin öğrencilerimizle kuracağı iletişimle bu sorunların aşılacağını düşünüyoruz. Herkesin Üniversitemizdeki özgürlük ortamının değerini bilerek gerekli özeni göstereceğine inanıyoruz"


ODTÜ yerleşkesindeki camide önceki gün ODTÜ Mescid Topluluğu tarafından düzenlenen etkinliğe Siyer Vakfı Başkanı Muhammed Emin Yıldırım katılmış, camiye gitmek isteyen öğrenciler, karşıt görüşlü öğrenci grupları tarafından engellenmek istenmiş, bazı öğrenciler darbedilirken, öğrencilere saldıran gruptaki bazı kişilerde bıçak ve sopaların olduğu öne sürülmüştü. Üniversitenin güvenlik görevlilerine sığınan öğrencilerden bazıları polise başvuruda bulunarak kendilerine saldıran öğrenci grubundan şikayetçi olmuştu.


Aynı gün ÇAD'da su kuyusu açılması için düzenlenen yardım standı da karşıt görüşlü öğrencilerin saldırısı sonucu zorla kaldırılmış, buradaki başörtülü öğrencilerin tartaklandığı iddia edilmişti.


\"Anadolu
 
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim