Öğretmen Diyarı

Neye, ne kadar vergi ödeyeceğiz?

Yeni yıl pek çok alanda vergi zammını da beraberinde getirdi. Sigaradan elektriğe, otomobilden internete pek çok alanda değişen vergi oranlarını Habertürk'ten Rahim Ak analiz etti.
 

İşte Habertürk'te yer alan o analiz;


 

Yeni yıl ile birlikte yağmur gibi gelen zamlar ortalama Türk vatandaşı Ahmet Bey'i zor durumda bıraktı. Geçen yıla göre en iyimser tahminle enflasyon oranı kadar artan fiyatlar nedeniyle Ahmet Bey'in vergisi zaten otomatik olarak arttı. Bunun yanı sıra hükümet motorlu taşıtlar vergisi, emlak vergisi gibi vergiler ile pasaport ve ehliyet harçlarını da enflasyon oranında artırıyor. Bu yıl da vergiler yüzde 3.93 oranında arttı.

NET GELİRİN YARISI DOLAYLI VERGİYE
Hükümet tarafından vergileri artırılan oto, sigara, alkol ve cep telefonu vergileri sayılınca Ahmet Bey'in 2014'te yıllık bin 652 liralık vergiyi fazladan devlete ödemek zorunda kalacağı anlaşılıyor. Yaptığımız hesaplamada Ahmet Bey'in aylık mutfak ve giyim harcaması ile internet, cep ve ev telefonu ödemelerinin enflasyon oranında arttığını kabul ettik. Doğalgaz, elektrik, su ve benzin harcamaları ise fiyat artışları oranında artırıldı. Hükümetin gerek her yıl enflasyon oranında yenilediği vergiler gerek zam yaptığı vergiler eklendiğinde Ahmet Bey'in yıllık 43 bin 200 lira olan kazancının yarısı olan 21 bin 950 lirayı 2014'te vergi olarak devlete ödeyeceği ortaya çıkıyor.

MADDE MADDE 2014'TE ÖDEYECEĞİMİZ VERGİLER


\"\"
haberbuketi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim