Öğretmen Diyarı

Nevzat Çiçek'ten 2. Bylock listesiyle ilgili önemli açıklamalar
15 Temmuz darbe girişiminin ardından en çok duyduğumuz kelimelerden biri olan ve hayatımıza giren Bylock ile ilgili haberler gelmeye devam ederken Bylock listeleriyle ilgili oluşan mağduriyetlerin sebepleri de açığa çıkmaaya başladı.

 

IP çakışmasından kaynaklandığı iddia edilen 2. Bylock listesindeki mağduriyetler ve sonrasında yapılan çalışmalarla ilgili Nevzat Çiçek'ten detaylı bir açıklama geldi.

 

İşte o açıkamalar...

 

1.Baylock listesinde sorun yokken 2.Baylock listesinde neden sorun çıktı ve çok sayıda mağdur ortaya çıktı? Bunları tek tek yazacağım.

 

2. Baylock mağdurlarının ortak özelliği Avea kullanmaları ve özellikle 2014 Temmuz ve Ağustos dönemlerinin öne çıkması.

 

Listelerde ismi geçtiği için ve 2014 yılında kullandığı telefon elinde olmayan veya telefonunu değiştirenler mağdurların bir kısmı 2.Baylock listesi 1.Baylock listesinden farklı olarak mesajlar üzerinden değil IP kayıtları üzerinden tespitleri içeriyor.

 

Resmi kurumlara verilen 2.Baylock listelerinde Avea hatlarda IP çakışması olduğu gerekçesiyle tekrar incelendi ve revize edildi.

 

Peki sorun nereden kaynaklanmaktadır: 1.Baylock listesi server'a yapılan sızma ile elde edilmiş ancak bu fark edilince açık kapatılmış.

 

Açık kapatılınca, IP'lere bakılmış ve kimlerin bunları kullandığına bakılmak istenmiş ve internet trafiğini tutan operatörlere gidilmiş.

 

Operatörler içerisinde o dönem FETÖ yapısının etkin olduğu Avea'dan da bu kayıtlar istenmiş ama Avea'nın log kayıtları hatalıydı.

 

Bu durum IP çakışması yada IP yansıması olarak adlandırılmakta ve bu teknik uzmanlarca detaylı bilinmektedir.

 

Yani kısaca Avea kullancısı iseniz o dönem hiç gitmediğiniz bir siteye erişim kaydınız çıkabilmektedir. Birçok kişi bu şekillle karşılaştı.

 

2.Baylock listesinde yer alanların bir kısmı yurt dışındam getirdikleri telefon IMEI numarasının kopyalanması yada hat almak için başvurduğunda kimlik bilgileri ile 2. hatın alınması sayesinde mağdur edilen kişilerdir.

 

Bu durum farkedilince sadece 2.Baylock listesi ile işlem yapılmaması ve saha araştırması yapıldıktan sonra karar vermeleri istendi.

 

Söz konusu yazı bazı bakanlıklara ulaşmış, bazı bakanlıklarca bu yazı cumhuriyet savcılarına gönderilmedi kasıt mı ihmal mi bilmiyorum.

 

Mahkeme önlerine gelen dosyalarda 2.Baylock listesinin de 1.Baylock listesi gibi sağlam olduğunu düşünen mahkeme heyetleri çoğu kişi için tutuklama talebi verdi oysa saha araştırması yapılması bizzat istenmişti ama bundan haberdar olunmadığı için yapılmadı.

 

Mağdurların bir kısmının telefonları bilirkişilerce incelendiğinde gerçek ortaya çıkıyor ama herkes için bu yapılamıyor.

 

Bu işlemler bir an önce yapılmazsa mağdurlar içeride suçlular dışarıda geziyor bunun acilen düzeltilmesi gerekiyor ki Hak yerini bulsun.

 

FETÖ ile mücadele esastır ama bunu kimse ne sulandırmalı ne de keyfiliklerle yanlışlara alet edip güven bunalımı oluşturmamalıdır.

 

KAMUSAL HABERLER
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim