Öğretmen Diyarı

NE OLACAK BU FELSEFE VE SOSYOLOJİ MEZUNLARININ DURUMU (KONU MECLİS GÜNDEMİNDE)
Felsefe ve Sosyoloji bölümleri mezunlarının rehber öğretmenliğe atanabilmesi tartışmaları eğitim camiasında son zamanlarda sürekli tartışılmaya başladı. Bu tartışmalar Türkiye Büyük Millet Meclisi Gündemine taşındı.  

Milletvekilinden Soru Önergesi
İstanbul milletvekili Prof. Dr. Nur SERTER tarafından hazırlanan soru önergesinde, geçmiş yıllarda Felsefe ve Sosyoloji mezunlarının, birçok kez rehber öğretmen olarak atandıkları, Felsefe ve Sosyoloji bölümü mezunlarının 21 saat psikoloji dersi aldıkları ve psikoloji sertifikalarının olduğu ifade edilmiştir. Önergede Talim ve Terbiye Kurulunun 11/05/2011 tarihli ve B.08.0.TTK.0.07.04.00.360.04/3192 sayılı yazısında, Felsefe ve Sosyoloji mezunlarının ikinci öncelikli olarak rehber Öğretmenliğe atanacaklarının belirtildiği bilgisine de yer verilmiştir. Önerge sahibi Serter yalnız Talim Terbiye Kurulunun yazısını değil konuya ilişkin Milli Eğitim Bakanlığının yazısını da eklemiştir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 20.05.2013 tarih ve 35235946/774.01/1029677 sayılı yazısında Felsefe Grubu Öğretmenliği, Felsefe Bölümü, Sosyoloji Bölümü, Eğilim Bilimleri Fakültesi ile Fakültelerin Eğitim Programları ve Öğretimi, Eğitim Yöneticiliği ve Deneticiliği Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme, Eğilim Yönetimi, Teftişi ve Planlaması ile Halk Eğitimi Bölümü/anabilim dallarının lisans programlarından mezun olanların, Hizmet içi Eğitim alarak, Özel okullar ve Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde rehber öğretmen olarak çalışabileceklerinin belirtildiğini de ifade etmiştir. 

Felsefe ve Sosyoloji mezunları işsiz
Serter önergesinde Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından cevaplandırılmak üzere şu soruları sormuştur:
1- Geçmiş yıllarda defalarca Rehber Öğretmen olarak atanan Felsefe ve Sosyoloji mezunlarının İlk atama şeklinde, Rehber Öğretmen olarak atanması planlanmakta mıdır?
2- Özel okullar ve Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde, Rehber Öğretmen olarak çalışmalarına izin verilen Felsefe ve Sosyoloji mezunlarının, MEB bünyesinde Rehber Öğretmen olarak çalışmalarına neden izin verilmemektedir?
3- 2012 yılında alan değiştirerek rehber öğretmenliğe geçen öğretmenler (5.120 kişi) üniversitelerin hangi bölümlerinden mezun olmuşlardır?

ekadro.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim