Öğretmen Diyarı

Nasıl kıydınız Neşe Öğretmen'e

ŞEHİT ÖĞRETMEN NEŞE ALTEN'İN ACI HİKAYESİ

Tarih 26 Ekim 1993,

1972 doğumlu, Alten ailesinin en küçük kızı olan Neşe, henüz mezun olmuştur eğitim fakültesinden. Ve Diyarbakır Bismil ilçesine atanır. Çocukluğundan beri hayalini kurduğu mesleği, öğretmenliği yapmak için can atmaktadır.

Henüz 22 yaşında gencecik, idealist bir öğretmen olan Neşe Öğretmen, babasının tüm engelleme çabalarına rağmen atandığı yere gitmek ister. Kızını yalnız bırakmak istemeyen babası ile Bismil’in yolunu tutar neşe Öğretmen. Kurada Çavuşlu Köyü’nü çeker ve hiç düşünmeden köyün yolunu tutar babasıyla.

Görev yapacağı okul ve kalacakları lojman harabedir gittiklerinde. Muhtarla konuşur, muhtar pek isteksizdir. Kendi maaşından yaptırır okulunu ve lojmanını.

Hayallerindeki yer olmasa da hayallerindeki mesleği yapmaktan dolayı pırıl pırıldır içi. Kısa zamanda alışır hem O çocuklara hem de çocuklar O’na.

Kara bir gecede kapıları çalınır. Niyetlerini belli edercesine yumruklarlar kapıyı. Babası koşar kapıya. Kimsiniz, diye sorar. Köyden geldiklerini ve hoca hanımla bir şeyler konuşacaklarını, söyler kapının arkasındaki ses düzgün bir Türkçeyle.

Açarlar kapıyı. Kapı açılır açılmaz baba sert bir tokatla yere serilir. Burnu kanamaktadır. Neşe telaş içinde babasının yanına koşar, yapmayın der.

“ Önderliğimiz, hiçbir TC öğretmeninin Kürdistan’a ayak basmaması konusunda sizleri uyarmadı mı” diye bağırır önde duran ve içlerinden biri silahı yaşlı adamın başına yaklaştırıp tetiğe dokunur.

Neşe Öğretmen babasının yerde yatan kanlı bedenine bakıp olacakları anlar birden. Bağırmaya çalışır gecenin zifiri karanlığında, ama nafile. Hem gecedir karanlık olan hem de vicdanlar. Saçlarından sürüklenerek yüksekçe bir tepeye götürüler. Sayıları artmıştır sırtlanların.

Kaleşnikofu seriye alan bir sırtlan, önce sağ göğsüne boşaltır mermileri Neşe Öğretmenin. Henüz 22 yaşındadır. Sonra sol göğsüne boşaltır Rus yapımı ölüm kusan mermileri.

Bedenini bulan askerler gözyaşlarını tutamazlar gördükleri manzara karşısında. Evde yemek masasının üzerinde ekmek, yoğurt ve küçük tüpün üzerinde kızartılmayı bekleyen iki-üç biber kalmıştır Neşe Öğretmen’den geriye.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim