Öğretmen Diyarı

Nasıl Daha Ekolojik Yaşayabiliriz?

Batıdaki ortalama insan her 3 ayda bir kendi kilosuna eşit çöp atar. Evlerimizden çıkan çöp atıkları için oldukça fazla bir alan ve çöp arabaları kullanılır. Çöplerimizin miktarı düşürüldüğünde çevremize ve sağlığımıza büyük katkılarda bulunabiliriz. Çöplerimizi azaltma yolumuz ise çöplerimizi geri döndürmektir. 

 

Evimizden çıkan çöpleri azaltmak çevremiz için yaptığımız en faydalı davranışlardandır. Çöpümüzün yüzde 75’i satın aldığımız malzemelerin paketlemelerinden oluşur. 

 

Doğaya yardımcı olmak için yapabileceklerimizi Selen Özarslan Aktar'ın hazırladığı Ekolojik Yaşam Rehberi'nden aktarıyoruz.

 

Azalt

 

Mümkün olduğu kadar az paketlemesi olan ürünleri tercih edin,

 

Meyve ve sebzelerinizi alırken mümkün olduğu kadar az paketleme kullanın,

Büyük miktarlarda almayı tercih edin. Bir büyük paket, iki küçük paketden daha az paketleme malzemesi içerir.

Tekrar kullanılabilen paketlemeleri tercih edin,

Yiyecekleri çocuk boylarına bölünmüş olarak almak yerine, büyük boy paketlemeleri almayı tercih edip, evinizde tekrar kullanılabilen paketlere bölebilirsiniz.

Arabanızda veya çantanızda alışverişe gittiğiniz zaman kullanmak üzere ya sağlam bez alışveriş torbalarını, ya da daha önce kullandığınız plastik torbaları tutun, gerektiği zaman onları kullanın.

 

Alışveriş torbalarını evinizde çöp için veya köpeğiniz varsa onun dışkısını toplamak için kullanabilirsiniz.

 

Tekrar kullanmayacağınızı düşündüğünüz plastik torbaları tekrar kullanılabilecek marketlere iade edin.

 

 

Kağıt peçete yerine bez peçete tercih edebilirsiniz. Hem daha şık bir görünüş verecektir hem de bolca aldığınız bez peçeteleri yıkayarak tekrar kullanabileceksiniz.

Hediye verirken sadece bir kerelik kullanılacak ve atılacak hediye paketleri yerine, yaratıcılığınızı kullanarak hem daha şık hem de işe yarayan malzemelerden hediye paketi yapabilirsiniz. (Örneğin ipek bir atkıdan veya şaldan veya daha sonra başka bir amaç için kullanılabilecek şık bir kutudan)

 

Tekrar kullan

 

Artık kullanmayacağınız kıyafetleri ikinci el mağazalarına, kimsesizlerin evine veya ihtiyacı olan yoksullara dağıtın.

 

Kıyafetler genellikle eskimeden çocuğunuz büyür. Başka ailelerle değiş-tokuş yapabilir, akraba veya ihtiyacı olan ailelere dağıtabilirsiniz.

İkamet ettiğiniz şehir veya belediye elinizde kalan fazla ev ürünlerini kullanabilirler. Bu ürünler duvar boyası, duvar kağıdı, tamir malzemeleri gibi ürünler olabilir. Belediyenizden bu malzemeleri ziyan etmemek için neler yapılacağına yönelik yardım alabilirsiniz. Belki de böylece ilk farkındalığı siz yaratmış olursunuz.

Boş kutu, şişe gibi malzemeleri yaratıcılığınızı kullanarak evinizde tekrar kullanabilirsiniz. Saklanacak eşyalarınızı koyabilir veya bitki, çiçek yetiştirmek için kullanabilirsiniz. Özellikle boyar veya süslerseniz oldukça şık olabilirler. Ben cam kavonozlarda satılan yiyecek malzemeleri bittikten sonra yıkarım. Daha sonra cam boyasıyla boyayıp, şık bitkilerle süsleyerek, evin farklı yerlerine yerleştiririm.

 

Geri döndür

 

Tekrar kullanmak ve geri döndürmek, insanlar tarafından oldukça karıştırılır. Geri döndürmek, ürünü fiziksel olarak değiştirir, tekrar kullanmak ise ürünü olduğu haliyle kullanmaktır. Mesela geri döndürülen kağıt, aslında kağıdın mürekkepten temizlenmesi ve yatak çarşaflarının üretiminde tekrar kullanılır hale getirilmesidir. Bazı plastikler halı ipliklerinde, bahçe mobilyalarında, çöp torbalarında vs kullanılır. Metal ve camlar eritilip, tekrar şekillendirilerek değişik amaçlar için kullanılırlar.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol