Öğretmen Diyarı

Naci Ağbal'dan ve İsmet Yılmaz'dan 24 Kasım Müjdesi Mi Geliyor?


 

Bütçe olanakları kısıtlı olmasına rağmen devlet, maaş ödediği üstelik öğretmenlik yapma hakkına sahip kamu personelinin kadrolarını MEBe öğretmen olarak aktarmak yerine neden 90000 civarı ücretli mevsimlik çalışanla öğretmen ihtiyacını gidermeye çalışıyor?

 

MEB, genelde verimsiz hatta öğretmen vasfı taşımayan 90000 civarında ücretli mevsimlik çalışanla okullarda öğrencilerin karşısına işinin tam da ehli olmayan kişileri çıkarırken, devletin zaten maaş ödediği bu kişilerin devlet dairelerinden devlet okullarına eğitim hizmetleri sınıfında öğretmen unvanıyla kanuni hakları olan kurum-içi ve kurumlar-arası geçişini aralarındaki adil ölçütlerle sıralama yaparak kendi bünyesine masrafsızca katmalıdır.

 

MEB Müsteşarı Sayın Yusuf Tekin'in Şubat 2015'te devlet memuru olan öğretmenlerden MEB'e uzman yardımcısı alımına dair eleştirilere karşı "Bu kişiler KPSS ile alındı, bir daha sınava sokmaya gerek yok!" açıklaması yine Eylül 2014'teki yeni öğretmen ataması töreninde yaptığı konuşmada: "Keşke bütçemiz uygun olsa da öğretmen ihtiyacımızın tamamını karşılayabilsek!"  ifadeleri apaçık ortadır!

 

Devlette öğretmenlik dışı memurluk kazanmak zorunda bırakılmış, eldeki güvenilir-verimli-masrafsız hazır kamu personeli memuröğretmenlerin eğitim-öğretim sistemimize kazandırılması öngörülerimize yakındır.

 

24 Kasımdan önce yeni bir mevzuat düzenlemesiyle hükümet, (Maliye Bakanlığı, MEB ve DPB) büyük olasılıkla bütçeye ek yük getirmeden öğretmen açığının bir kısmını daha, akılcı ve mantıklı bir hamleyle öğretmenlik yapma hakları bulunan, idari-iş deneyimi yüksek, devlet tecrübesi ve devlet terbiyesi yerinde, halkla ilişkiler yönünde yoğun kazanımlara sahip güvenilir, verimli, sicilleri temiz öğretmenlik yapma hakkına sahip kamu personeliyle kapatacağı yönünde duyumlar alınmaktadır. 

 

Öğretmenlik hakkına sahip “yönetmelikzede” kamu personeli kimlerden oluşmaktadır?

 

 1) Öğretmenlik dışı memuriyeti kazanmak zorunda bırakılmadan önce MEB'e bağlı Özel Öğretim Kurumlarında öğretmenlik yapmış kamu personeli.

 

 2) Kamu personeliyken üniversitelerin ilgili bölümlerini bitirip öğretmenlik yapma hakkına sahip olmuş aday öğretmen olacak memurlar.

 

Öğretmenlik yapma hakları bulunan kamu personelinin atama başvurularından hemen önce 31.08.2012’deki MEB Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği değişikliğinden önceki kazanılmış kurum-içi ve kurumlar-arası geçişle devlette öğretmenlik yapma hakları yok edilmemelidir.

 

Zaten Devletin maaş ödediği, öğretmenlik yapma hakkını kazandıran lisans-yüksek lisans diplomalarına ve diğer belgelere sahip bu kamu personelinin VHKİ, bilgisayar işletmeni, şef, zabıt katibi, icra memuru, gümrük-muhafaza memuru, ambar memuru, kontrol memuru, programcı, çözümleyici, gişe görevlisi, adliye çalışanı, infaz koruma memuru, kaloriferci, itfaiyeci, şoför,hizmetli, 399lu kamu personeli,...vs. olarak mezuniyet dışı unvanlarda çalışmaları devlet için maalesef ki çok büyük bir iş gücü kaybı, yetişmiş beyin gücü israfı, verimsiz insan kaynakları planlamasıdır. 

Öğretmenlik mesleğine atanma yeterliliğine sahip şehit ve gazi yakınlarının kamu kurumlarındaki memur kadrolarının hizmet sürelerine bağlı olarak devlet öğretmenliğine aktarılacak olması; yine hemen öncesinde geçtiğimiz günlerde (Ekim 2016) KPSS ile memurluk kazanmamış ama devlette öğretmen kadrosu verilen 5000 dershaneci meslektaşları göz önüne alındığında öğretmenlik kriterlerine sahip KPSSli kamu personelinin gerçek işleri öğretmenliğe geçirilmeleri Devlet için de akıllıca bir çözüm olacaktır. 

 

15 Temmuz 2016 sonrası OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile binlerce öğretmen açığa alınırken, bazıları da meslekten ihraç edildi. Memuröğretmenler bu ihraç ve soruşturmalar sonucunda oluşan öğretmen açığına çözüm için seslerini duyurmaya başladı. Gerçek mesleklerinin öğretmenlik olduğunu söyleyerek, isteklerini özetle şöyle dile getirdi: 

 “Yeterli kontenjanlar olmadığı için bizler atanmayan öğretmenleriz.

İşsiz kalmak istemediğimiz için KPSS puanlarımızla tercih yaparak başka kamu kurumlarına memur olarak atandık.  

Aramızda öğretmenlikte adaylığı kaldırılanlar bile var.

Hepimiz pedagojik formasyon sahibiyiz ve öğretmenlik yapmaya yetkin durumdayız.

Gönlümüzde asıl yatan gerçek mesleğimiz olan öğretmenlik ve öğrencilerimizle buluşabilmek.

Öğretmen açığına en kolay ve bütçeyi de sarsmayacak çözüm bizlerin  atanması.”

Memuröğretmenler geçtiğimiz günlerde öğretmenlik formasyonu olan şehit-gazi yakınlarının kamu kurumlarındaki memur kadrolarından öğretmenliğe atanacağına hatırlatarak, şöyle diyor: 

“Ekim 2016’da da KPSS puansız öğretmen atamaları yapıldı. 5000 dershane öğretmeni bu şekilde atandı. Biz ise KPSS puanımızla kamu personeli kadrolarını kazanmayı başardık. Öğretmenlik kadrolarına geçmek istiyoruz. Bu devlet için en akıllıca çözüm olacak. Devlet zaten bize maaş ödüyor. Ek bir masrafımız olmayacak.”

Memuröğretmenler açığı kapatmak için 90000 civarı ücretli öğretmen çalıştırıldığını da söyleyerek, “Eğitim mevsimlik işçi tarzı öğretmenlik uygulamasıyla kaliteli biçimde yürütülemez. Öğrencilerin boş geçen derslerini düşünerek, bizleri alanlarımıza göre atayın” diyor.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 74. Maddesi “ Memurların bu Kanuna tabi kurumlar arasında, kurumların muvafakatı ile kazanılmış hak dereceleri üzerinden veya 68. maddedeki esaslar çerçevesinde derece yükselmesi suretiyle, bulundukları sınıftan veya öğrenim durumları itibariyle girebilecekleri sınıftan, bir kadroya nakilleri mümkündür.” hükmü getirmektedir. Ayrıca;

2 Aralık 2015 tarihli Resmi Gazete Yayımlanan Personel İşlemleri Konulu 2015/13 sayılı Başbakanlık Genelgesinde:
"Tüm kamu kurum ve kuruluşları... c) Sınıf değiştirerek kurumlar arası nakil yoluyla yapacağı atamalarda Başbakanlıktan izin alacaktır." denilmektedir.
 
Yürürlükteki bu genelgeye göre memuriyette sınıf değiştirerek kurumlar arası nakil yoluyla yapılacak atamalar kapalı değildir.
 

Kadroların MEB'e öğretmen olarak kaydırılması eşit olmayan koşullarda ilk atamacılar ile yarıştırılmadan ya eskisi gibi %3'lük kontenjanla ya da toplu bir kadro nakli değişimiyle gerekirse  çalıştıkları illerde anayasal aile birliğinin korunması için zorunlu hizmetten muaf tutularak yapılmalı 2012'den beri süren mağduriyet artık giderilmelidir.   

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Ayşe Pervin iŞLER 1 yıl önce

Haber başlığındaki gibi,artik müjdeli haberi bekliyoruz.desteginiz için teşekkürler öğretmendiyari.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim