Öğretmen Diyarı

NABİ AVCI'YA

Bakan Avcı'ya "Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinde Aleviler’e yönelik sistematik bir asimilasyon politikası uygulanmakta mıdır?" sorusunu soran Altıok, “13 yıllık iktidarınız boyunca Aleviler’le ve Alevilik’le ilgili hakaret eden, aşağılayan, ayrımcı ve ötekileştirici bir dil kullanan kaç öğretmen hakkında soruşturma açılmıştır?” sorusunu yöneltti.

Genel Başkan Yardımcısı Altıok’un soru önergesi şöyle:

“TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını saygılarımla dilerim.

Zeynep Altıok
İzmir Milletvekili

19 Şubat 2016 günü Tokat Erbaa Coşkun Önder Anadolu Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Mahmut Özdemir’in derste Alevilik’le ilgili "Cem diye sazlı-sözlü, bayanlı-erkekli bir ibadet şekli geliştirmişler: Böyle bir ibadet olmaz”. “Hz. Ali’ye inanıyorlar ama Hz. Ali’nin yaptıklarını yapmıyorlar. Hz. Ali namaz kılıyor, Aleviler kılmıyor. Cemevi gibi bir ibadethane çıkardılar, onun da Kuran’da ismi geçmiyor, aslı astarı yok. Alevilik bir din değil, Aleviliği bir din yapmaya çalışıyorlar, eğer bunu başarırlarsa ülke büyük bir sorunla karşı karşıya kalır.” ifadelerini kullandığı bunun üzerine bir öğrencinin itiraz edip durumu ailesine bildirdiği ve bu şekilde de basında yer almıştır.

  • Basında yer alan bu haber doğru mudur? Doğru ise öğretmen hakkında soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa hangi aşamadadır?
  • Öğretmen bu olaydan önce Alevilik’le ilgili buna benzer ifadeler kullandığı için soruşturma geçirmiş midir?
  • 13 yıllık iktidarınız boyunca Aleviler’le ve Alevilik’le bu ve buna benzer şekilde konuşan, hakaret eden, aşağılayan, ayrımcı ve ötekileştirici bir dil kullanan kaç öğretmen hakkında soruşturma açılmıştır?
  • Açılan bu soruşturmalar nasıl sonuçlanmıştır?
  • Aleviler ve Alevililk’le ilgili bu ve buna benzer ayrımcı ve ötekileştirici dil kullanan öğretmenlerin, Alevi öğrenciler üzerinde orta ve uzun vadede etkileri görülebilecek travmatik sonuçlar doğurduğunu düşünüyor musunuz?
  • Bu öğretmenlerin, öğretmenlik mesleğini icra edebilecek düzeyde formasyona sahip olduğunu düşünüyor musunuz?
  • Özellikle Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinde Aleviler’e yönelik sistematik bir asimilasyon politikası uygulanmakta mıdır?”
  •  

     

Anahtar Kelimeler:
nabi avcı ya alevi sorusu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim