Öğretmen Diyarı

Mülakatın Olduğu Yerde Liyakat Olmaz
Kurtulmuş: Ehliyet, Liyakat, Sadakat Ön Plana Çıkacak


Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, son günlerde kamu personeli alımlarına yönelik açıklamalar yapsa da henüz somut adımlar atılmış değil. Kurtulmuş:  “Devlet, 79 milyon milletimizin devletidir. Bu devletin bütün kadroları da herkese açık olmalıdır. Burada üç prensip esas olmalıdır; ehliyet, liyakat, millete ve vatana sadakat. Sadakat, şu bu gruba, şu örgüte değil, millete ve vatana olmalıdır. Bunları esas prensip olarak alırsak, bu anlamda kamuya devletin bütün kadrolarını açarsak Türkiye'de bu tartışmaların ortadan kalkacağını düşünüyorum.”
 
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un açıklamalarını analiz edecek olursak;
-Devletin bütün kadroları herkese açık olmalıdır = torpil ve adam kayırma olmamalıdır.
-Liyakat, bir işi en iyi, en uygun ve en layık yapacak kişiyi seçmektir = Objektif sınavlar yapılmalıdır

 

 -Ehliyet; bir işi yapmaya yeterli olan, elverişli olan kişiyi seçmektir= Objektif kriter ve nitelikler aranmalıdır.
-Sadakat; vatanına ve milletine güçlü şekilde bağlı olan kişiyi seçmektir =Güvenlik soruşturması ve araştırması yapılmalıdır.
 
Özetle; Devlet; üst düzey kamu personellerini seçerken liyakat, ehliyet, sadakat ilkelerini hayata geçirebilir. Yani Müsteşar, Müsteşar Yardımcısı, Genel Müdür, Daire Başkanı, İl Müdürü, İlçe Müdürü, Şube Müdürü gibi kadroların belirlenmesinde en iyi, en güvenilir ve en başarılı kişilerden atama yapabilir. Ancak kamuya personel alımlarında sözlü sınavın (mülakat) adam kayırma dışında bir işlevi yoktur. Mülakat olursa kadrolar herkese açık olmaz, garibanlar yine atanamaz. Mülakat olursa liyakata dikkat edilmez. Mülakat olursa ehliyete önem verilmez. Mülakatla vatanına ve milletine bağlı olan kişi değil de referansı olan kişiler seçilir. KPSS yeterli gelmiyorsa alan sınavları yapılarak da kamuya personel alımları yapılabilir ama mülakat olduğu sürece liyakattan bahsetmek mümkün olmayacaktır.
Anahtar Kelimeler:
MülakatLiyakat

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim