Öğretmen Diyarı

Müjde! 200 bin işsiz gence yeni iş fırsatı doğdu
 Hükümet, her yıl 1 milyon gence istihdam için işbaşı eğitim programlarında yıl sonu hedefini büyüttü.
200 bin işsiz gence yeni iş fırsatı doğdu! - Hükümet, her yıl 1 milyon gence istihdam için işbaşı eğitim programlarında yıl sonu hedefini büyüttü.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye İş Kurumu'nun bu yıl en az 200 bin işsiz veya öğrenciyi işbaşı eğitimden yararlandıracağını belirtirken, katılımcılara asgari 50 lira ödeme yapıldığını söyledi. İŞKUR, bu yılın ilk üç ayında işyerlerinde işbaşı eğitimi verme programına katılanların yaklaşık yüzde 80'ini işe yerleştirdi. İşverene nitelikli eleman kazandırmada önemli rol üstlenen "işbaşı eğitimde" adeta talep patlaması yaşanıyor.

Hükümetin süreyi uzatması, bankalar, sendikalar, meslek birliklerine de faydalanma fırsatı getirmesi ile birlikte başvurularda ciddi artış yaşandı. Bu program kapsamında işe alınanlara İşsizlik Fonu'ndan aylık bin 300 lira ödeme yapılıyor. Geçen yıl yaklaşık 160 bin kişinin yararlandığı bu programa katılanlar için 1 milyar 328 milyon lira maaş ödemesi yapıldı.

Çalışma Bakanı Soylu, işbaşı eğitim programına katılacaklar için bir yıl maaşlarının devlet tarafından ödenmesinin maliyetinin yaklaşık 3.3 milyar lira olduğunu bildirdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerine göre işbaşı eğitim programına katılan gençlerin yüzde 60'ı yaklaşık 4 ayda daimi işe yerleşebiliyor.

Kaynak: (Sabah)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Beyhan 2 yıl önce

İşverenin bunu bir çıkar haline dönüştürdüğünden devletin haberi varmı acaba sezonluk tecrübeli işçileride bu yöntemle işe alıyorlar sigorta yatırmıyorlar sadece sağlık sigortası adı altında yatırıyorlar kabul etmeyenleri işe almıyorlar insanlar zaten sağlık sigortasını eşlerinden yararlanıyorlar insanlara pirim lazım ne anlamı kaldı devletin bu yaptığından çoğu insan hâlâ bu yüzden işsiz

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim