Öğretmen Diyarı

Müdür Yardımcısı, İzinli Öğretmene Yatan Ek Dersi Kendi Hesabına Aktardı

Antalya'nın Kepez İlçesindeki bir ilkokulda görev yapan müdür yardımcısı, doğum yaptığı için izinli olan bir öğretmene yanlışlıkla yatan ek ders ücretlerini kendi hesabına aktardı. Yaptığı bu yolsuzluk nedeniyle müdür yardımcısına 1 yıl 3 ay 18 gün hapis cezası verildi.


Kepez İlçesi'ndeki bir ilköğretim okulunda çalışan M.K. isimli öğretmen, 2 yıl önce doğum iznine ayrıldı. Bir süre sonra izinli olduğu tarihlerde banka hesabına yatan bir para olduğunu gördü. Yatan parayı araştırdığında bu paranın yanlışlıkla yatan ek ders ücreti olduğunu fark etti ve durumu okul idaresine haber verdi ve fazladan yatan bu paranın geri alınmasını istedi. Okulun maaş hesaplarına bakan müdür yardımcısı Muhammet A., yanlışlıkla yatan ek ders ücretlerini bayan öğretmenin hesabından aldı. Ancak bu ücretleri geri iade etmek yerine kendi hesabına aktardı. 


İlerleyen günlerde durumun fark edilmesi üzerine müdür yardımcısı Muhammet A., kendi hesabına aktardığı parayı iade etti. Olayla ilgili Muhammet A. hakkında 'resmi belgede sahtecilik'  ve  'kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık' olmak üzere 2 farklı suçtan Antalya 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.


'resmi belgede sahtecilik'   beraat eden Muhammet A. Ceza almaktan kurtulamadı. Mahkeme tarafından müdür yardımcısına  'kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık' suçundan 1 yıl 3 ay 18 gün hapis cezası verildi.


Muhammet A.'ya ayrıca günlüğü 20 liradan 255 gün de adli para cezası verildi.

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol