Öğretmen Diyarı

Müdür yardımcısı atamasında, müdürün inhası ne demektir?

MEB, 20 Mart 2016 tarihinde müdür başyardımcısı/müdür yardımcısı sınavı düzenleyeceğini duyurmuştur.

Ancak bazı yönetici adayı ziyaretçilerimiz, görevlendirmeler sırasında okul müdürünün inhayetkisinden bahsedildiğini belirtmekte ve sınav sonuçlarının tek başına yeterli olup olmayacağını sormaktadır.

Müdür yardımcılığı sınavı sonrasında, boş normlara nasıl görevlendirme yapılacağı yönetmelikte şu şekilde yazmaktadır:

"MADDE 24 - (1) Müdür başyardımcısı ve/veya müdür yardımcısı olarak görevlendirilmek üzere başvuruda bulunan adaylar, puan üstünlüğüne göre tercihleri de dikkate alınarak eğitim kurumu müdürünün inhasıve il milli eğitim müdürünün teklifi üzerine valinin onayı ile müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı olarak görevlendirilir."

Yönetmeliğin bu maddesinde yazan inha, sadece şekli bir unsurdan ibarettir. Bu hüküm 637 sayılı KHK'dan aynen alınmıştır. KHK hükmü şu şekildedir: "(8) ...Müdür Başyardımcısı ve Yardımcıları ise Okul veya Kurum Müdürünün inhası ve İl Milli Eğitim Müdürünün teklifi üzerine Vali tarafından dört yıllığına görevlendirilir."

Bir kez daha belirtecek olursak, müdür yardımcılığı ve başyardımcılığına sadece yazılı sınav sonuçlarındakipuan ve tercih üstünlüğüne göre görevlendirme yapılacaktır. Bunun dışındaki açıklamalara itibar etmemek gerekmektedir.

Müdür yardımcısı görevlendirmeleriyle ilgili olarak hazırladığımız, 9 soru ve cevaptan oluşan dosyaya ulaşmak için tıklayınız.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim