Öğretmen Diyarı

Milyonların kaderini belirleyecek yasalar!

Ahmet KIVANÇ/HABERTÜK

 

Yerel seçimin ardından ekonomide milyonlarca kişiyi ilgilendiren uzun süredir beklenen düzenleme başlıkları Meclis gündemine gelecek. İki seçim arasında ekonomi ve sosyal haklarda çok önemli kararlar alınıp yasalar çıkartılacak.

 

Ekonomi yönetiminin seçim sonrası gündeminde emeklilikte yaşı bekleyenlerin sağlık hizmetleri, Bağ-Kur prim borçlarının affı, taşeron işçiler, sicil affı, öğretim üyelerine akademik zam gibi konular yer alıyor. İşte ağustosa kadar öne çıkan konu başlıkları:

 

42 TL'YE SAĞLIK

 

Bağ-Kur prim borcu bulunan yüz binlerce kişiyi ilgilendiren prim affı ile emeklilikte yaşa takılanların ayda 42 lira GSS primi ödeyerek sağlık hizmeti alabilmelerine ilişkin düzenleme çıkacak. Seçimin hemen ardından gelecek tasarıda taşeron işçilerle ilgili düzenlemeler de var.

 

MEMURA DERECE

 

Memur sendikalarıyla yapılan 2014-2015 yıllarını kapsayan toplu sözleşmede uzlaşılan konuları da kapsayan özlük haklarına ilişkin yasa çıkartılacak. Disiplin cezalarının affı ve 2005'ten sonra işe başlayan personele bir derece verilmesi planlanıyor.

 

AKADEMİK ZAM

 

Üniversitelerde çalışan araştırma görevlisi ve öğretim üyesi gibi akademik personelin maaşlarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalar büyük ölçüde tamamlandı. Performansa bağlı olarak maaşlarda artış yapılacak.

 

PERAKENDE YASASI

 

Küçük esnafı ve alışveriş merkezlerini yakından ilgilendiren Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun taslağı seçimden sonra Ekonomik Koordinasyon Kurulu'nda görüşülecek ve bakanların imzasına açılacak. Meclis tatile girmeden yasalaşması bekleniyor.

 

SİYASETİN FİNANSMANI

 

Türkiye'nin daha önce imzaladığı uluslararası sözleşme çerçevesinde uygulamaya konulan yolsuzlukla mücadele stratejisi uyarınca bir paket gündeme gelecek. Siyasetin finansmanı ve mal varlığı konularında şeffaflığın sağlanmasına ilişkin düzenlemeler yapılacak.

 

KARA PARADA İKİ AYLIK SÜRE VAR

 

OECD bünyesindeki Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine İlişkin Mali Eylem Görev Gücü'nün (FATF) gri listesinde yer alan Türkiye, düzenlemeleri önümüzdeki iki ayda hayata geçirirse hazirandaki toplantıda gri listeden çıkabilecek.

 

2013 BÜYÜMESİ BUGÜN AÇIKLANIYOR

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2013 yılına ilişkin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verilerini bugün açıklayacak. "Büyüme Beklenti Anketi"ne katılan ekonomistlerin, 2013 sonu büyüme beklentilerinin ortalaması yüzde 4 oldu.

 

Orta Vadeli Program'da büyümenin 2013'te yüzde 3.6, bu yıl da yüzde 4 olması öngörülüyor. Ayrıca TÜİK ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan bu yılın şubat ayına ilişkin geçici dış ticaret verileri de bugün açıklanacak.

 

MİLYONLARCA KİŞİYİ İLGİLENDİREN KONULAR NİSAN'DA TORBA YASA İLE GELİYOR/TAKVİM

 

YAŞI BEKLEYENE SAĞLIK MÜJDESİ

 

Emeklilik için yaşı bekleyen yaklaşık 5 milyon kişinin sağlık hizmetlerinden düşük primle yararlanmasının önü açılacak. Prim gün sayısı ve sigortalılık şartlarını tamamlayıp emeklilik için yaşı bekleyenler, işsiz kaldıklarında 43 lira yatırarak sağlık hizmeti alabilecek.

 

GSS BORCUNA AF

 

GSS borçlularına af gelecek. Buna göre; gelir testine girdiği halde borcunu ödemeyen kişilerin faiz borcu silinecek. Borçlulara anaparayı taksitlerle ödeme imkanı sağlanacak. Tebligat aldığı halde gelir testine girmeyenlere 2 aylık süre tanınacak. Bu kişilerin gelir testine göre ödemesi gereken tutar belirlenecek. Bu kapsamda borcu olanların faiz borcu silinecek ve 1 yıl taksitlendirme imkanı sağlanacak.

 

KAMU ÇALIŞANLARINA YENİ HAKLAR

 

Kamu çalışanları ile ilgili önemli düzenlemeler yapılacak. Disiplin cezaları affedilecek. Özelleştirme nedeniyle kamuya geçen personel kariyerlerine uygun yerlere atanacak. Sümer Holding'teki işsizlik sigortası kesintisi kaldırılacak. İş ve meslek danışmanlarının ek ödemeleri artırılacak. Nöbetçi memur uygulamasına son verilecek. Adliyelerde çalışan personele fazla mesai verilecek.

 

TAŞERON İŞÇİYE GÜVENCE

 

Taşeron işçilerin yıllık izinleri, ödenmeyen ücretleri de güvence altına alınacak. TAŞERON işçilerin asgari sözleşme süreleri 3 yıla çıkarılırken, kıdem tazminatı yolu açılacak. Taşeron işçilerin yıllık izinleri, ödenmeyen ücretleri de güvence altına alınacak.

 

EMEKLİ 3 KONUYA KİLİTLENDİ

 

Emekliler ve emekli adayları 3 konuya kilitlendi. Emeklilerin gündeminde intibak ve promosyon var. Yıl ve yaş şartlarını tamamlayıp prim günü eksiği olanlar da emeklilik imkanı bekliyor. Sayıları yaklaşık 10.5 milyon olan emeklilerin gözü kulağı banka promosyonunda. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın kamu bankalarının yanı sıra özel bankalarla da masaya oturmasını isteyen emekliler, promosyonda iyi bir rakam üzerinden anlaşma sağlanmasını ve en kısa sürede ödemelerin başlamasını bekliyor. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanların gündeminde intibak da var. Yeni intibak düzenlemesi gerçekleşirse, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanların maaşlarında artış gerçekleşecek. Emeklilik için yıl ve yaş şartlarını tamamlayan ancak prim gününe takılanlar, Çalışma Bakanlığı'nda başlatılan çalışmanın tamamlanmasını bekliyor. Eksik prim günü nedeniyle emekli olamayanların sayısının yaklaşık 100 bin olduğu belirtiliyor.

 

BAĞ-KUR BORCU SİLİNECEK

 

BAĞ-KUR prim borçlusu, bunu taksitle ödeyebilecek ya da hizmet süreleriyle birlikte sildirecek. Düzenlemeden Bağ-Kur kaydı olup da 24 aydan fazla prim borcu olanlar yararlanabilecek. Durdurulan hizmetler ileriki yıllarda ödenebilecek. İster 2, ister 5 yıl olsun ihya edilebilecek.

 

\"Habertürk\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol