Öğretmen Diyarı

Milyonlarca Çalışanı İlgilendiriyor ÇALIŞMA HAYATI DEĞİŞİYOR
 
İş Kanununun 14 üncü maddesinde yapılan düzenlemeyle uzaktan çalışma; işçinin, işveren tarafından oluşturulan iş organizasyonu kapsamında iş görme edimini evinde ya da teknolojik iletişim araçları ile işyeri dışında yerine getirmesi esasına dayalı ve yazılı olarak kurulan iş ilişkisi olarak tarif edilmiştir.

SGKREHBERİ-YAŞAR AYDIN

İş sözleşmesinde nelere yer verilecek

Uzaktan çalışma esasına dayalı olarak yapılacak iş sözleşmesinde;

-İşin tanımına,

-Yapılma şekline,

-İşin süresi ve yerine,

-Ücret ve ücretin ödenmesine ilişkin hususlara,

-İşveren tarafından sağlanan ekipman ve bunların korunmasına ilişkin yükümlülüklere,

-İşverenin işçiyle iletişim kurması ile genel ve özel çalışma şartlarına ilişkin hükümlere

Yer verilmesi gerekiyor.


İşveren yükümlülüklerine dikkat!

Uzaktan çalışmada işçiler, esaslı neden olmadıkça salt iş sözleşmesinin niteliğinden ötürü emsal işçiye göre farklı işleme tabi tutulamayacak.

Ayrıca işveren, uzaktan çalışma ilişkisiyle iş verdiği çalışanın yaptığı işin niteliğini dikkate alarak iş sağlığı ve güvenliği önlemleri hususunda çalışanı bilgilendirmek, gerekli eğitimi vermek, sağlık gözetimini sağlamak ve sağladığı ekipmanla ilgili gerekli iş güvenliği tedbirlerini almak zorunda.


Hangi işlerde uzaktan çalışma yapılamayacağı Çalışma Bakanlığı tarafından belirlenecek.

Uzaktan çalışmanın usul ve esasları, işin niteliği dikkate alınarak hangi işlerde uzaktan çalışmanın yapılamayacağı, verilerin korunması ve paylaşılmasına ilişkin işletme kurallarının uygulanması ile diğer hususlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkarılan yönetmelikle belirlenecek.


Gözler Sosyal Güvenlik Kurumunda

Çalışma mevzuatında yapılan bu değişikliklere paralel olarak sosyal güvenlik mevzuatında da değişiklik yapılması bekleniyor.

Evde çalışan işçinin iş kazasına uğraması durumu, aynı işverenin birden fazla işçiye uzaktan çalıştırma yaptırması halinde işyeri adresi olarak nereyi göstereceği, evde kayıt dışı çalıştırılan işçinin kayıt dışılığını nasıl tespit edileceği gibi hususlarının da açıklığa kavuşturulması gerekiyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim