Öğretmen Diyarı

Milli Eğitim Müdürü Öğrenciler İçin Toplanan Para İle Makam Aracı Aldı

ANKARA (ANKA)- CHP Amasya Milletvekili Ramis Topal, 2009 yılında Amasya Valiliği tarafından başlatılan "65 Bin Dev Öğrenci" projesi için toplanan paralar ile İl Milli Eğitim Müdürüne 78 bin TL değerinde Skoda Superb marka makam aracı alındığını iddia etti.

 

Topal, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, 8 Eylül 2009 tarihinde ilde bulunan 65 bin öğrenciyi kapsayan bir proje başlatıldığını belirterek şöyle dedi:

 

“65 Bin Dev Öğrenci isimli projenin amacı öğrencilerimize özgüven, sevgi, saygı ve dostluk sağlamak ve bunun yanında sosyal projeler düzenleyerek ildeki eğitim kalitesini yükseltmek olarak belirlenmiştir. Amasya Garanti Bankasına açılan bir hesap ile projeye maddi yardım toplanmaya başlanmıştır. Proje Amasya’da büyük ilgi uyandırmış ve zaman içerisinde güzel işlere imza atmıştır. Ancak son dönemde proje süreci yavaşlamış hatta işlemez hale gelmiştir. Türk Eğitim-Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi’nin BİMER’den aldığı 57835743/622.01/4107746 sayılı yazıda; bu projenin bittiği ve proje kapsamında toplanan paraların İl Milli Eğitim Müdürlüğüne aktarıldığı, aktarılan bu paralar ile İl Milli Eğitim Müdürüne 78 bin TL değerinde bir makam aracı alındığı açıklanmıştır.”

 

Topal soru önergesinde şöyle dedi:

 

“65 Bin Dev Öğrenci projesi için toplanan paralar neden İl Milli Eğitim Müdürlüğüne aktarılmıştır?

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğüne aktarılan paraların eğitim dışındaki bir alanda kullanılması yasal mıdır?

 

Amasya halkı ve kurumlarından 65 bin öğrencinin eğitim ve öğretim kalitesinin yükseltilmesi için toplanan paralar ile İl Milli Eğitim Müdürüne makam aracı alınmasını nasıl açıklıyorsunuz?

 

Bakanlığınız makam aracı olmayan ya da aracı eski olan İl Milli Eğitim Müdürleri için başka kampanyalar da düzenlemekte midir?

 

81 İl Milli Eğitim Müdürünün makam araçlarının markaları ve maddi değerleri ne kadardır?”

 

Öte yandan Amasya İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Güneş tarafından Kamil Terzi’nin BİMER başvurusuna verilen yanıtta ise şu ifadeler yer aldı:

 

“65 Bin Dev Öğrenci Projesi Proje Kurulu tarafından 27 Mayıs 2014 tarih ve 41 nolu karar doğrultusunda proje hesabında bulunan 27 bin 600 TL, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün eğitim-öğretim ihtiyacında kullanılmak üzere araç alımına aktarılmış ve 78 bin TL’ye 05 RE 800 plakalı SKODA-SUPERB marka araç satın alınmıştır.” (ANKA)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim