Öğretmen Diyarı

MİLLETVEKİLİNDEN OKUL MÜDÜRÜNE SUÇ DUYURUSU

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, yarın İstanbul Yenikapı’da düzenlenecek olan Fetih Şöleni'ne, öğrencilerini zorunlu olarak götüreceğiiddia ediilen okul müdürü hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.


İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine yazılan yazıda, 30 Mayıs'ta düzenlenecek Fetih Şöleni'ne öğrencilerin katılımının sağlanması istenmişti.


Tanal savcılığın memur suçlarını soruşturma bürosuna verdiği dilekçede, Maltepe Orhangazi Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürlüğü'nün öğrencilerini şölene zorunlu götüreceğini iddia ederek, okul müdürünün "Görevi kötüye kullanma" ile "Anayasa'nın Eğitim Öğretim Hakkı ve Ödevi", "Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nin ihlali" gibi suçlamalarla cezalandırılmasını talep etti.


Savcılığa verdiği dilekçeden sonra Adliye bahçesinde açıklama yapan  Tanal, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü'nün İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine oradan da öğrencilere veliler tarafından imzalanması kaydıyla muvaffakatname başlıklı bir yazıyla ilgili suç duyurusunda bulunduğunu belirtti. Tanal suç duyurusunda bulunma sebebi olarak, "Öğrencilerimizin siyasi propagandalarına malzeme yapılması suç. Memur ve kamu görevlilerinin araç ve gereçlerini belli bir siyasi partinin hizmetine sunmaları da suç. Okul müdürü bu otobüsleri kaldıracak, bu otobüslerin parasını kim veriyor? Okul müdürlerinin eğitim dışında öğrencileri siyasi propaganda malzemesi yapmak amacıyla Yenikapı'da çok fazla kalabalık göstermek için öğrencileri bu şekilde götürmesi hatta ve hatta gitmeyenleri de fişleyecekler. Eğitim ve öğretim saatleri dışında öğrencilerin okul müdürü talimatıyla miting alanlarına taşınması yasaya açıkça aykırı. Öğrenciler hem Recep Tayyip Erdoğan'ın hem Ahmet Davutoğlu'nun 30 Mayıs'ta düzenleyecekleri genel seçimlere yönelik mitinge propaganda malzemesi olarak kullanılıyor" ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: memurunyeri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim