Öğretmen Diyarı

Milletvekili seçilme yaşı 18\'e düştü

Milletvekili seçilme yaşını 25’ten 18’e indirmeyi öngören Anayasa değişikliği teklifi, TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi.


18 yaş yetecek


Başbakan Ahmet Davutoğlu ve 210 milletvekilinin imzasıyla TBMM’ye sevk edilen “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi”ne göre, milletvekili seçilme yaşı 18’e indiriliyor.


Askerliğini yapmış olma şartı da kaldırılıyor


Teklifte Anayasa'nın 76. maddesinin birinci fıkrasında yer alan "yirmibeş" ibaresi, "onsekiz" olarak değiştirilirken, aynı maddenin "kimlerin milletvekili seçilemeyeceğini" düzenleyen 2. fıkrasında yer alan, "yükümlü olduğu askerlik hizmetini yapmamış olanlar" ibaresi de "askerlikle ilgisi bulunanlar" şeklinde değiştiriliyor. Bu düzenleme ile 18 yaşını dolduran gençler, askerlik hizmetini yapmadan da milletvekili olabilecek.


"Amaç PKK'lıları miletvekili yapmak"


MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, düzenlemede milletvekilliği için askerlik şartını kaldırmanın PKK’lılara verilen sözlerle alakalı olduğunu savunarak, "MHP olarak gençlerimize biz de güveniyoruz ve gençlerimizin önündeki siyasi alanı açabilmek için öncülük yapmaktayız. Ancak kaş yapayım derken göz çıkaran bir meseleyle karşı karşıyayız.


Bunun PKK ile ilişkisiz olduğu asla kabul edilemez. Çıkın 'bunu yapıyoruz' deyin. Çünkü bunun kökü burada. Buraya koyduğunuz askerlikle ilişkili olma meselesi, 65 yaş üstü Kandil'deki PKK'lılara milletvekili yolunu açacaktır. Bunun altında PKK ile müzakereler vardır ve MHP buna karşıdır." ifadelerini kullandı.


CHP milletvekilleri ise, teklifi olumlu bulduklarını ancak zamanlama olarak yanlış olduğunu ifade ettiler

\"SGK

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol