Öğretmen Diyarı

Meteoroloji’den kar ve yağmur uyarısı!

FOTO: DHA / ARŞİV

Meteoroloji’nin elde ettiği son verilere göre, yurdun kuzey doğu ve doğusunda kar yağışlarının yoğun olması beklenirken, vatandaşların hava durumundan dolayı oluşabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli olmaları istendi. Yoğun kar yağışları nedeniyle Ardahan’ın bazı ilçeleri ve köylerinde bugün için eğitime ara verilmişti ancak, yarın tatil olup olmayacağı konusunda henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Batı bölgelerimizde ise hava sıcaklıklarının en az 10 gün daha mevsim normallerinde olması bekleniyor.

Ayrıca, bugün öğlen saatlerinden sonra ve yarın ülkemizin kuzey ve doğu kesimlerinin çok bulutlu, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzeyi ile Karabük, Kastamonu ve Sinop çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

KUVVETLİ KAR VE YAĞMURA DİKKAT!

Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzeydoğu çevrelerinde yağışların karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenirken, Rize ve Artvin çevrelerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli sağanak yağmur şeklinde olması bekleniyor. Özellikle bu bölgelerdeki vatandaşların heyelan tehliksine karşı dikkatli olmaları gerektiği belirtildi. Ardahan çevrelerinde devam eden yoğun kar yağışının etkisini arttırarak devam etmesi bekleniyor.

MARMARA’DA SİS

Gece saatlerinde Marmara’nın güney ve doğusu, İç Ege ile İç Anadolu’nun kuzeybatısında yer yer pus ve sis görüleceği tahmin ediliyor.

BATI’DA HAVA ISINIYOR

Elde edilen son hava sıcaklığı verilerine göre ise, güney ve batı kesimlerinde 2 ila 4 derece artacak, ülke genelinde mevsim normalleri civarında seyredecek. Batı bölgelerde hava sıcaklıklarının yaklaşık 10 gün daha bu seviyede kalması bekleniyor. Rüzgar, genellikle kuzey ve batı, Doğu Anadolu’nun doğusunda güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun doğusunda kuvvetli (30-60 km/saat) olarak esecek.

BÖLGELERDE HAVA DURUMU

MARMARA: Az bulutlu, doğusunun parçalı ve yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

EGE: Az bulutlu, doğusunun parçalı ve yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

AKDENİZ: Az bulutlu ve açık, doğusunun yer yer parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı, kuzey kesimlerinin yer yer çok bulutlu, sabah saatlerinde Sivas çevrelerinin yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, bugün (Perşembe) sabah saatlerinde Karabük, Kastamonu ve Sinop çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ORTA VE DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması beklenen yağışların; Rize ve Artvin çevrelerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU: Parçalı çok bulutlu, kuzey kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle karla karışık yağmur ve kar, Erzincan ile Iğdır çevrelerinde yağmur şeklinde olması beklenen yağışların; Ardahan çevrelerinde yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olması bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

BAZI İLLERDE HAVA DURUMU

ANKARA: Parçalı bulutlu. (15)

İSTANBUL: Parçalı ve az bulutlu. (18)

İZMİR: Az bulutlu ve açık. (22)

ADANA: Parçalı ve az bulutlu. (24)

ANTALYA: Az bulutlu ve açık. (25)

SAMSUN: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı. (18)

ERZURUM: Parçalı çok bulutlu, sabah saatlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışlı (5)

DİYARBAKIR: Parçalı ve az bulutlu. (19)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim