Öğretmen Diyarı

Meteorolojiden Kar Fırtınası Uyarısı İŞTE ALARM VERİLEN  İL\'LER

Meteoroloji son hava durumu raporunu açıkladı. Son hava durumu raporuna göre birçok ilimizde kar yağışı etkili olacak. Özellikle 13 ilimizde etkili olacak kar yağışı sebebiyle kırmızı alarma geçildi.

Meteorolojiden gelen hava durumu açıklamasına göre kar yağışı bugün iç ve doğu bölgelerde etkili olacak. Kar yağışının yoğun bir şekilde etkili olduğu Uludağ yolu ise kapandı bir çok araç geri dönmek zorunda kaldı. Bilecik, Sakarya, Kocaeli, Bursa, Eskişehir, Çankırı, Rize, Artvin, Bitlis, Şırnak, Mardin, Batman ve Siirt'te kar yağışı etkili olacak.

Türkiye, pazar günü Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine girdi. Meteorolojinin açıklamasına göre kar yağışı getiren soğuk hava dalgası ile birlikte sıcaklıklarda ani düşmeler oldu. Hava sıcaklığı kuzey, iç ve batı bölgelerinde 3 ila 8 derece arasında düşecek. İyi haber ise hava sıcaklığının yarından itibaren yeniden yükselecek olması.

 

KAR YAĞIŞI HANGİ BÖLGELERDE GÖRÜLECEK?

 

Kar yağışı bugün iç bölgelerde etkili olacak. Kıyı bölgelerde ise yağmur ve karla karışık yağmur şeklinde görülecek. İç ve doğu bölgelerinde görülecek kar yağışına ve ardından meydana gelecek buzlanma ve don olayına meteoroloji uyarı yaptı. Bolu Dağı'nda etkili olan şiddetli kar yağışı, gece yola çıkan vatandaşları zor durumda bıraktı.

 

KAR ALARMI VERİLER İLLER

 

-Bilecik çevresi

-Sakarya,

-Kocaeli ve Bursa'nın yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar etkili olacak.

-Eskişehir ve Çankırı kar yağışı ve karla karışık yağmur

-Rize ile Artvin'de kar ve karla karışık yağmur çok etkili olacak.

-Bitlis ve Şırnak'ta özellikle akşam saatlerinde çok etkili kar yağışı görülecek.

-Mardin, Batman ve Siirt'te akşam saatlerinden itibaren yoğun kar ve karla karışık yağmur etkili olacak.

 

ULUDAĞ YOLU KAPANDI

 

Uludağ'a çıkmak için kullanılan 23 kilometrelik yol, aşırı kar yağışı sebebiyle kapandı. Karayolları ekipleri çalışmalara başlarken, bazı araçların zincirsiz olduğu için ilerlemekte güçlük çektiği görüldü.

 

Zirveye çıkmaya çalışan otomobiller geri dönmek zorunda kaldı. Otobüslerin ilerlemekte güçlük çektiği ve trafiği olumsuz etkilediği öğrenilirken, jandarma ekipleri ise zincirsiz araçların zirveye çıkmasına izin vermiyor. Yetkililer zirvedeki kar kalınlığının 50 santimetreyi aşacağını ifade ederken, kar yağışının 2 gün boyunca aralıksız devam edeceğini açıkladı.

 

AKSARAY'I KAR VURDU

 

Aksaray'da beklenen kar yağışı Sabah saatlerinde başladı. Kısa sürede etkisini artıran yağış her yeri beyaza bürüdü. Meteoroloji yetkilileri yağışının gün boyunca devam edeceğini belirtti.

 

BOLU DAĞI KAR ALTINDA

 

Meteorolojinin alarm verdiği kar yağışı ilk olarak D-100 karayolunun Bolu Dağı kesiminde akşam saatlerinden itibaren ulaşımda aksamalara sebep oldu. Abant, Kartalkaya ve Düzce Topuk Yaylası mevkilerinde de kar yağışı etkili oldu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol