Öğretmen Diyarı

Meteoroloji'den bazı illerimiz için kar uyarısı

İzmir, Manisa, Aydın, Çanakkale ve Balıkesir çevrelerinde aşırı soğuk hava, kuvvetli poyraz, kar yağışı, buzlanma ve don uyarısında bulunuldu.

Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Güney Marmara ve Kıyı Ege'de, Karadeniz üzerinden gelen soğuk hava kütlesinin etkili olmasının beklendiği bildirildi.

Soğukların Balıkesir, Çanakkale, İzmir, Aydın ve Manisa'da kendisini yoğun hissettireceği belirtilen açıklamada, 5 ilde sıcaklıkların 10-12 derece düşeceği kaydedildi.

İzmir için kar uyarısı

Çanakkale'nin doğusu ve Balıkesir çevrelerinde kuvvetli kar yağışının etkili olacağı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Yarın Balıkesir merkez ve ilçeleri ile Çanakale'nin doğusunda kuvvetli olmak üzere Manisa ve İzmir'in kuzey ve doğu ilçelerinde kar yağışı beklenmektedir. İzmir merkezinde de kuzey ile yüksek kesimlerde hafif kar yağışı tahmin edilmektedir. Güney Marmara ile kıyı Ege'de, bugün ve yarın rüzgarın kuvvetli poyraz ve kısa süreli fırtına şeklinde esmesi bekleniyor."

Bu illerde hafta sonuna kadar etkili olacak soğuk havanın etkisiyle kuvvetli buzlanma ile don görüleceği bildirilen açıklamada, bu durumlara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olması istendi.

Yılbaşı gecesi ile sonrasında İzmir, Aydın, Manisa, Balıkesir ve Çanakkale'de zirai donun etkisini göstereceğine işaret edilen açıklamada, bölgede seracılık faaliyetinde bulunan üreticilerin bu duruma karşı hazırlıklı olması gerektiği belirtildi.

ANTALYA (AA) - Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü, bu akşamdan itibaren Batı Akdeniz için fırtına ve don uyarısında bulundu.

Antalya Bölgesel Tahmin ve Uyarı Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, bu akşamdan itibaren Batı Akdeniz'de sahil parçalı az bulutlu, Burdur parçalı çok bulutlu, Isparta çok bulutlu, yer yer hafif kar yağışlı geçecek.

Hava sıcaklığı sahilde 4 ila 6, iç kesimlerde 6 ila 8 derece azalacak. Rüzgar, kuzey yönlerden orta, zaman zaman kuvvetli olarak esecek. İç kesimlerde kuvvetli don ve buzlanma olayı, sahil kesimlerde hafif kuvvete don olayı görülecek.

Denizlerde ise kuzey yönlerden fırtına bekleniyor. Rüzgarın kuzey ve kuzeybatıdan 6 ila 8 kuvvetinde 

eseceği denizlerde dalga boyu yüksekliği 4 metreyi bulacak.

Anadolu Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim