Öğretmen Diyarı

Mesleki kıdeme önem veren/vermeyen kurumların listesi

Hatırlanacağı üzere, 2013 yılında, genel görevde yükselme yönetmeliğinde yapılan düzenlemeyle, görevde yükselme işlemlerimde "kurumda belirli yıl çalışmış olma" zorunluluğu kaldırılmıştır. Bu düzenleme Danıştay tarafından iptal edilince, 2014 yılında yapılan düzenlemeyle şu ilke getirildi.


"Madde 6 - Kurumlar, görevin niteliği itibarıyla görevde yükselme suretiyle atanacak personel için bulunduğu kurumda veya diğer kurumlarda alt görevlerde çalışmış olma şartı ve süresi arar. İlan edilen kadro veya pozisyon için bu şartı sağlayan personel bulunmaması durumu hariç olmak üzere, bu sürelerin en az altı ayının atamanın yapılacağı kurumda geçmiş olması esastır."


Bu hükme göre, kamu kurumları görevde yükselme düzenlemelerinde, kurumda çalışılması gereken süresi "6 aydan" az olmamak kaydıyla belirleyebilmektedir.


Uygulamada bazı kurumlar atamalarda 6 ay bazıları ise 2 veya 3 yıl gibi şartlar getirmiştir.


6 AY ŞARTI İSTEYEN KURUMLAR


Şube Müdürü, memur ve şef gibi kadrolara yapılacak atamalarda, "Kurumda 6 ay çalışmış olma" şartını yeterli gören kurumlar şu şekildedir:


Meteoroloji Genel Müdürlüğü ,

6 AY ŞARTINI YETERLİ BULMAYIP DAHA UZUN SÜRE KURUMDA ÇALIŞMIŞ OLMA DENEYİMİ İSTEYEN KURUMLAR İSE ŞU ŞEKİLDEDİR:

DEĞERLENDİRME

Bir çok çalışma, kurumdaki deneyimin, başarı için önemli olduğunu göstermektedir. Kurum dışından gelen kişilerin, kurum kültürünü ve işleri tanıması hemen olacak bir şey değildir.


Kurum kültürünü önemsemeyen bir çok kamu kurumu, hafıza olmadığı için, 5 yıl önce yaptığı hatayı tekrar yapabilmektedir.


 

Bu nedenle, şube müdür ve şef gibi kadrolara yapılacak atamalarda 6 ay şartının çok yetersiz olması nedeniyle, genel çerçeve yönetmelikte yapılacak bir değişiklikle bu sürenin arttırılmasında fayda bulunmaktadır.

 

kaynak:  "www.memurlar.net" 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim