Öğretmen Diyarı

Mert’in katil zanlısının ilk sözü ve ilk isteği

Kars'ta yakalanan 9 yaşındaki Mert Aydın'ın katil zanlısı, gece yarısı getirildiği Erzurum E Tipi Cezaevi'nde ‘can güvenliği' gerekçesiyle özel koğuşa konuldu.

Katil zanlısı A. B. (23), Kars'ta gece yarısı çıkarıldığı nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi'nde hakkında 'canavar hisle ve eziyet çektirerek kasten öldürmek' suçundan tutuklandı. Linç girişimine karşı A.B., bindirildiği zırhlı araçla Erzurum'a getirildi.

Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık raporu alınan A.B., Erzurum E Tipi Cezaevi'ne getirildi. Katil zanlısı A. B.'nin ilk sözünün ‘Bilmiyorum neden yaptım' dediği öğrenildi. Cezaevinde ‘can güvenliği' gerekçesiyle kameralı özel koğuşa konulan A.B.'nin infaz koruma memurlarından ilk talebi ise ‘Su istiyorum' oldu. İnfaz koruma memurları tarafından katil zanlısına güvenlik gerekçesiyle kâğıt bardakta su verildi.

A. B., önümüzdeki yargılama sürecinde Adli Tıp Kurumu'ndan tam teşekküllü ‘ceza ehliyeti raporu'nun olup olmadığı yönünde rapor alınması için kuruma gönderilecek. Katil zanlısı hakkında ‘tasarlayarak çocuğu veya beden ve ruh bakımından kendisini savunamayacak kişiyi canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürmek' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis istemi ile dava açılacak.

Kars'taki olayın bir benzeri ise 3 Kasım 2009 günü Erzurum'da yaşanmıştı. Okula giderken kaçırılan ve 9 Kasım günü metruk bir binada işkence yapılarak öldürülmüş olarak bulunan ilköğretim okulu öğrencisi Musa Kang'ın (13) katil zanlısı ve hakkında birçok hırsızlık sabıkası bulunan 17 yaşındaki Burhan E., tutuklu yargılandığı Erzurum 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 22 Haziran 2010 günü yapılan tek celse duruşmada 32 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Ceza Yargıtay 1. Ceza Dairesi tarafından onandı.

İHA

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol