Öğretmen Diyarı

Memurun 72 bin lira zararı var!

MEMURLAR - Türkiye Kamu-Sen'in yaptığı araştırmaya göre, toplu sözleşmede yapılan hatanın 10 yıllık maliyeti memurlar açısından 10 binlerce lirayı geçecek. Araştırma, toplu sözleşmedeki hata nedeniyle ortaya çıkan zararın önümüzdeki 10 yıl içerisinde, en üst dereceden maaş alan bir müsteşar için enflasyon farkı ve maaş zammı hesaba katılmadığı durumda bile 72 bin 480 liraya ulaşacağını ortaya koydu. Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, "Toplu sözleşmeyi basit bir imza gibi görenler kul hakkı yediler, memurun geleceğini çaldılar" dedi.

 

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme (Ar-Ge) Merkezi, yaptığı çalışmayla kamu görevlilerinin toplu sözleşme masasında uğratıldığı zararın memurlara olan toptan maliyetini hesapladı. Buna göre; eğer yetkili konfederasyon, geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen toplu sözleşme görüşmelerinde 123 TL'ye imza atmayıp, enflasyon farkını unutmasaydı ve hükümetin teklifi olan yüzde 3+3'e bile razı olsaydı, şu anda memurlar çok daha fazla zam alacaktı.

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, yüzde 3+3'ün hükümetin ilk teklifi olduğunu ve eğer toplu sözleşme görüşmeleri 23 gün erkenden bitirilmeyip gerçek anlamda pazarlık yapılsaydı, bu oranın yüzde 4+4 ya da yüzde 5+5 de olabileceğine dikkat çekti.

 

Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi'nin yaptığı çalışmaya göre, memurların toplu sözleşmeden dolayı yaşadığı kayıp sadece 2014 yılı ile sınırlı kalmayacak. 2014 yılında olması gerekeninin altında maaş zammı almaları nedeniyle memurlar asıl kaybı 2015 ve sonrasında yaşayacaklar. toplu sözleşme görüşmelerinde yapılan bu stratejik hata, memurların bütün meslek yaşamı boyunca ve emekliliklerinde de devam edecek.

 

"TOPLU SÖZLEŞMEDE YAPILAN HATANIN 10 YILLIK MALİYETİ MEMURLAR AÇISINDAN 10 BİNLERCE LİRAYI GEÇECEK"

 

Buna göre, toplu sözleşmede yapılan hatanın 10 yıllık maliyeti memurlar açısından 10 binlerce lirayı geçecek. Araştırma, toplu sözleşmedeki hata nedeniyle ortaya çıkan zararın önümüzdeki 10 yıl içerisinde, en üst dereceden maaş alan bir müsteşar için enflasyon farkı ve maaş zammı hesaba katılmadığı durumda bile 72 bin 480 liraya ulaşacağını ortaya koydu.

 

RAKAMLARLA DURUM

 

Diğer meslek gruplarında da durumun farklı olmadığı saptanan araştırmada, "Önümüzdeki 10 yılda bir doktorun 2013 toplu sözleşmesinden kaynaklı kaybı 27 bin 300 lira, avukatın kaybı 23 bin 520 lira, mühendisin kaybı 26 bin 220 lira, müdürün kaybı 14 bin 220 lira, müezzinin kaybı 11 bin 340 lira, memurun kaybı 7 bin 500 lira, şoförün kaybı 6 bin 900 lira, hemşirenin kaybı 9 bin 660 lira, en düşük dereceden maaş alan bir hizmetlinin ise 10 yıllık toplam maaş kaybı 5 bin 220 lira, aylık ise 44 lirayı bulacak. Ortaya çıkan rakamlar şaibeli bir şekilde yalnızca iki toplantı sonucunda mutabakatla sonuçlandırılan toplu sözleşme görüşmelerinin önümüzdeki 10 yılda ortalama maaş alan bir memurun 15 bin lira zarar etmesine neden olduğunu gösteriyor. Memurların zararı bununla da sınırlı kalmayacak. Emekli olduklarında maaşları daha düşük hesaplanacak ve yetkili konfederasyonun bu hatası memurun peşini hayatı boyunca bırakmayacak." tespitleri yer aldı.

 

"TOPLU SÖZLEŞMEYİ BASİT BİR İMZA GİBİ GÖRENLER KUL HAKKI YEDİLER, MEMURUN GELECEĞİNİ ÇALDILAR"

 

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, rakamlarla ortaya çıkan gerçeklerin 2013 yılında 'memnun-sen'iktidar işbirliğinin memurları uğrattığı zararın ne boyutta olduğunu göstermesi açısından son derece önemli olduğuna işaret ederek, "Çeşitli oyunlarla bir şekilde yetkili olarak toplu sözleşme masasında bu ihanet senedine imza atanlar memurların geleceklerini çalmışlardır. Sendikacılık yüksek sorumluluk gerektiren bilgiye ve tecrübeye dayanma zorunluluğu taşıyan son derece önemli bir olgudur. Toplu sözleşmelerde altına imza atılan metinler, milyonlarca dar ve sabit gelirlinin geleceğini doğrudan etkilemektedir." dedi.

 

"SÖZLEŞME, MEMURLARIN VE EMEKLİLERİN HAYATLARI BOYUNCA YAŞAYACAKLARI KAYIPLARIN TEMELİNİ OLUŞTURABİLECEK"

 

Koncuk, şahsi menfaatler uğruna basit bir imza gibi görülerek iki günde sonuçlandırılan toplu sözleşmenin, memurların ve emeklilerin hayatları boyunca yaşayacakları kayıpların temelini oluşturabildiğini belirterek, şöyle devam etti: "Bugün bir memurun 10 yıllık kaybı ortalama 15 bin lira dolayındadır. Ortalama 30 yıl çalışan bir memurun kaybı 45-50 bin lirayı bulacaktır. Bu durumda ortaya çıkan bu zarar kul hakkını yemekten başka bir şey değildir. Memurlarımız üzerlerine oynanan oyunun büyüklüğünü görmek ve kendilerini temsil edecek sendikaları dikkatli seçmek zorundadır. Aksi halde bu zararlar artarak devam edecektir. 2013 yılında imzalanan bu şaibeli toplu sözleşmenin bir tekrarı daha yaşanırsa memurluk mesleği çok daha büyük yaralar alacaktır. Bu kayıplar tarihi olarak lanse edilen toplu sözleşme skandalının bir getirisidir. Hal böyle iken, memurun gözünün içene baka baka yalan söyleyenlerin, ne kadar hesap bildikleri tartışılır."

 

YÜRÜYÜŞ VE MİTİNGİ DÜZENLENECEK

 

Bu kayıpların, unutulan ve kaderine terk edilen memurun emekliliğine de yansıyacağını söyleyen Koncuk, "Enflasyona ezdirilen maaşlar emeklilik maaşının da düşük olmasına neden olacaktır. Bu bakımdan memur maaşlarının yeniden gözden geçirilmesi hayati derecede önem arz etmektedir. Konfederasyon olarak, 'ek zam'talebiyle haftalardır meydanlardayız. Sesimizi Ankara'ya daha gür duyurmak için 6 Aralık 2014 tarihinde 'Ankara Yürüyüş ve Mitingi'adı altında bir eylem düzenliyoruz. Birilerinin yandaş olma sevdasına sattığı memurlara biz sahip çıkıyoruz. Toplu sözleşmeden kaynaklı zararlar telafi edilmediği müddetçe memurun geleceği tehdit altında olmaya devam edecektir. Biz de tarihi rezalet olan toplu sözleşmelere imza atanlara, bizleri sefalete mahkum edenlere, kendileri milyon dolarlık saraylarda yaşarken dar ve sabit gelirli vatandaşlarını unutanlara hesap sormak, meydanın boş olmadığını göstermek için geliyoruz. Hak adına hakkımızı almak için sesimizi duyurana dek meydanlar bizim. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytan olmayacağız." ifadelerini kullandı.

 

memurhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol