Öğretmen Diyarı

MEMURÖĞRETMENLER 24 KASIM’A YETİŞİYOR MU?


 

Özel eğitim-öğretim kurumlarındaki 5000 öğretmen 01.09.2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 674 sayılı KHK ile devlet öğretmenliği kadrolarına Ekim 2016’da KPSSsiz, ÖABTsiz atandı.

 

2017 Merkezi Bütçe Kanunu tasarısı ile Kamuya personel alımının  en düşük düzeye ineceği belli olmuşken; MEB'in sıradaki uygulamasının aslında öğretmen olan ama çeşitli nedenlerle öğretmenlik ataması yapılmamış, devlette KPSS ile memurluk kazanmayı başarmış kamu personelini yani memuröğretmenleri daha verimli olacakları asıl işleri öğretmenliğe döndürmeye ilişkin olacağı yönündedir.

 

Memuröğretmenlere dair haberler, yazılı basında, bazı televizyon haber bültenlerinde, internet medyasında uzun süreden beri yoğun bir şekilde yer almakta; özellikle yalanlanmamış bu haberler önde gelen kamu-memur-eğitim-haber sitelerinde ve ajanslarında sık sık yayınlanmaktadır.

 

MEB'de KHK'ler ile 30.382 öğretmen meslekten ihraç edildi. 10.000'den fazlası açığa alınmış durumda. 22.000 kişinin ise öğretmenlik lisansı iptal edilmişti.

 

MEB, tüm okullarda tam gün eğitim-öğretime geçmeye hazırlanıyor ki bu yeni öğretmen ihtiyacı demektir.

 

Devlette öğretmenlik dışı memurluk kazanmak zorunda bırakılmış, eldeki güvenilir-verimli-masrafsız hazır kamu personeli memuröğretmenlerin eğitim-öğretim sistemimize kazandırılması öngörülerimize göre çok uzun sürmeyecektir

 

Öğretmenlik mesleğine atanma yeterliliğine sahip şehit ve gazi yakınlarının kamu kurumlarındaki memur kadrolarının hizmet sürelerine bağlı olarak devlet öğretmenliğine aktarılacak olması; yine hemen öncesinde geçtiğimiz günlerde (Ekim 2016) KPSS ile memurluk  kazanmamış ama devlette öğretmen kadrosu verilen 5.000 dershaneci meslektaşları göz önüne alındığında öğretmenlik kriterlerine sahip KPSSli kamu personelinin gerçek işleri öğretmenliğe geçirilmeleri Devlet için de akıllıca bir çözüm olacaktır.

 

Devletin zaten maaş ödediği, öğretmenlik yapma hakkını kazandıran lisans-yüksek lisans diplomalarına ve diğer belgelere sahip bu kamu personelinin VHKİ, bilgisayar işletmeni, şef, zabıt katibi, icra memuru, gümrük-muhafaza memuru, ambar memuru, kontrol memuru, programcı, çözümleyici, gişe görevlisi, adliye çalışanı, infaz koruma memuru, kaloriferci, itfaiyeci, şoför, hizmetli,...vs. olarak mezuniyet dışı unvanlarda çalışmaları devlet için maalesef ki çok büyük bir iş gücü kaybı, yetişmiş beyin gücü israfı, verimsiz insan kaynakları planlamasıdır.

 

Maliye Bakanlığı, MEB ve DPB'nin ortak çalışmalarını tamamlaması beklenirken büyük olasılıkla 24 Kasımdan önce yeni bir mevzuat düzenlemesiyle hükümet, bütçeye ek yük getirmeden öğretmen açığının bir kısmını daha, akılcı ve mantıklı bir hamleyle öğretmenlik yapma hakları bulunan, idari-iş deneyimi yüksek, devlet tecrübesi ve devlet terbiyesi yerinde, halkla ilişkiler yönünde yoğun kazanımlara sahip güvenilir, verimli, sicilleri temiz kamu personeliyle yani memuröğretmenler ile kapatacaktır.

 

Ülkemiz zor günlerden geçerken, asıl işleri öğretmenlik olan memuröğretmenler; MEB'in olası bu "Milli Eğitimin neferi olun!" çağrısına kurdukları aile düzenlerini elbette alt üst etmeden yüksek oranda olumlu yanıt vermelidirler.

 

Bununla birlikte MEB de bu fedakâr ve özverili kamu personelinden (memuröğretmenler) isteyenleri, görevli oldukları il ve ilçelerde aile birlikleri korunarak, zorunlu hizmetsiz, devlet dairelerinden devlet okullarına, eğitim hizmetleri sınıfında, öğretmen unvanıyla bünyesine katma hassasiyetini gösterecektir

 

Mali olanakların kısıtlılığı, eğitim-öğretim sistemimizdeki verimsiz 90000 ücretli mevsimlik öğretmen uygulaması ve buna bağlı giderler hesaplandığında özellikle 15 Temmuz’dan beri oluşmuş binlerce öğretmen açığına, boş geçen derslere bir nebze olsun pansuman olacaktır memuröğretmenler.

 

BİLGİ NOTU: Öğretmenlik kriterlerine sahip KPSSli devlet memurlarının kadrolarının öğretmen unvanlı kadrolara aktarılması Anayasa ile güvence altına alınmış 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu iç mevzuatına ait memuriyette sınıf-unvan değiştirme ile ilgili bir kanuni hak olduğundan atama bekleyen yeni mezun ilk atamacı aday öğretmenlerin konuyla ilgili yanlış yaklaşımlarda bulunmaları tamamen devlet tecrübesi eksikliği ve iç mevzuata hakim olmadıklarındandır. Zira memur olmayan ilk atamacı aday öğretmenlerle memuröğretmenlerle aynı havuzda, aynı kulvarda değildirler.

Memuröğretmenler on binlerce kişi arasından KPSS ile memurluk kazanmayı başarmış kamu personelidir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Kdz 1 yıl önce

Çok doğru ve yerinde bir çalışma olur inşAllah tez Zaman'da 2012 de yapılan bu hatadan dönülür bir an önce kendi mesleğimizi yaparız bu haberi yapmakta emeği gecen herkese sonsuz teşekkürler

Avatar
Ela Yağmur 1 yıl önce

Kamu kaynaklarının etkin kullanimi için kamu personeli uzmanlaştigi alanda istihdam edilmelidir. Bizler; Egitim Fakültesi mezunu olup zamaninda Fetöcülerin sorulari çalmasi sebebiyle ögretmenliğe sinirda puanlarla geçememiş ve aile şartlari ekonomik şartlar gibi nedenlerle son çare olarak kendi emeğiyle yüksek puanlar alarak devlet kadrolarinda devletimize memur olarak hizmet eden memur ögretmenleriz. 2012 öncesinde olduğu gibi 'kurumlararasi ilk atama' hakkimizi geri istiyoruz. Hizmetimize, gönül verdiğimiz ve uzmanliğimiz olan ögretmenlik mesleğini icra ederek siniflarimiza ve ögrencilerimize kavuşarak devam etmek istiyoruz.
Sayin devlet büyüklerimizin bu konuda göstereceği hassasiyete güveniyor, durumumuzu arz ediyoruz.

Avatar
Neslihan 1 yıl önce

Milli Egitim Bakanligindaki yetkili kisilerinde sesimizi duymasini istiyoruz

Avatar
Aware 1 yıl önce

Teşekkürler haber yaptığınız için

Avatar
Ayşe Alkan 1 yıl önce

Kurumlararası ilk atama hakkımızı tekrar istiyoruz

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim