Öğretmen Diyarı

Memurların Maaşı Hangi Kurumlarda Daha Yüksek?

Aynı unvanlarda olan Devlet memurlarının elde ettikleri aylık gelir miktarı, çalıştıkları kurumlara göre farklı olabilmektedir.


Çalıştıkları kurumlardan dolayı bazı kurumlardaki memurlara ödenen tazminat miktarının farklı olması ve bazı kurumlardaki memurlara sosyal denge tazminatı ile ikramiye ödemesi yapılması, aynı unvanda olmalarına rağmen kurumlarının farklı olması nedeniyle memurlar arasında aylık gelir farklılığına neden olmaktadır. Bu farklılığın, söz konusu kurumlardaki tüm unvanlar için değişen miktarlarda olabildiği görülmektedir.


Örneğin;


-Aylık ücretin bir unsuru olarak ödenen “tazminat” miktarı, bazı kurumlarda görev yapanlar için daha yüksek olacak şekilde belirlenmiştir. Mevcut düzenlemelere göre; Yüksek Mahkemeler, Yüksek Seçim Kurulu, Sayıştay, İl ve İlçe Seçim Kurulları ile adli, idari ve askeri yargıda (Ceza İnfaz Kurumları ve İcra Müdürlükleri personeli dahil) fiilen görev yapan memurlara ödenmekte olan Adalet Hizmetleri Tazminatının miktarı, diğer kurumlarda aynı unvandaki personele ödenen aynı nitelikteki tazminat miktarından daha fazladır.


-İl Özel İdarelerinde ve Belediyelerde görev yapan personele, sosyal denge tazminatı ve ikramiye adı altında ödeme yapılması bazı hallerde mümkün olabildiğinden, bu ödemelerden yararlanan personel, diğer kurumlarda aynı unvanda görev yapanlara göre daha yüksek aylık gelir elde edebilmektedir.


Genel İdare Hizmetleri Sınıfına dahil “Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni” unvanlı Devlet memurlarının; aynı eğitimle (lisans), aynı hizmet yılında (30 yıl), aynı kadro derecesinde (1. derece) ve aynı kazanılmış hak aylık derecesinde (1/4) olmalarına rağmen, çalıştıkları kurumlardan dolayı aylık gelirleri arasında nasıl bir farklılık olduğunu görülebilmek amacıyla memurunyeri.com olarak hazırladığımız tabloya aşağıda yer verilmiştir.


Belediye ve İl Özel İdaresi personeline yapılan sosyal denge tazminatı ve ikramiye ödemeleri konusundaki ayrıntılar için tıklayınız …


Bazı kurumlarda “VHKİ” kadrosundaki personelin aylık geliri

--

 

ÇALIŞILAN KURUM

AYLIK MAAŞ

SOSYAL DENGE TAZMİANTI*

İKRAMİYE*

TOPLAM AYLIK NET GELİR

Büyükşehir Belediyesi

2.412 TL

635 TL

403 TL

3.450 TL

Diğer Belediyeler ve İl Özel İdareleri

2.412 TL

635 TL

278 TL

3.325 TL

Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, Uyuşmazlık Mahkemesi, Sayıştay, Yüksek Seçim Kurulu, İl Ve İlçe Seçim Kurulları, Adli- İdari ve Askeri Yargı Kurumları, Ceza İnfaz Kurumları, İcra Müdürlükleri

2.749 TL

-

-

2.749 TL

Diğer Kurumlar

2.412 TL

-

-

2.412 TL

*Sosyal Denge Tazminatı ve İkramiye ödemeleri, söz konusu kurumlarda personelin 

alabileceği aylık ortalama en yüksek net miktarlara göre hesaplanmıştır. Mahalli idarelerin bazılarında bu ödemelerden yararlanma imkanı olmayabileceği gibi, unvanlar itibariyle daha düşük miktarlarda yararlanılması da söz konusudur. (Tablodaki tutarlar, %15 oranında Gelir Vergisi ve %0,759 oranında Damga Vergisi kesintisi uygulanmış net miktardır.)


NOT: Hesaplamada;


-2015 yılı ilk altı ayına ilişkin katsayılar kullanılmıştır.


-Aile yardımından yararlanmayan personele göre değerlendirme yapılmıştır.


-Sendika aidatı kesintisi ve toplu sözleşme ikramiyesi dahil edilmemiştir.


-Kurumlara göre değişiklik gösterebilen yan ödemelere değinilmemiştir.


Kaynak: www.memurunyeri.com


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim