Öğretmen Diyarı

Memurların Maaşı Hangi İlde Daha Erken Yükseliyor?

Memurların kazanılmış hak aylık dereceleri normal koşullarda 3 yıllık hizmet süresi karşılığında bir derece yükselirken, bazı memurlar ise 2 yıl çalışınca bir derece yükselebilmektedir. 

Kademe ilerlemesi/derece yükselmesinde süre şartı

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre;

-Memurun kademe ilerlemesi yapabilmesi için, bulunduğu kademede en az 1 yıl çalışması gerekir.

-Memurun derece yükselmesi yapabilmesi için, bulunduğu kademede en az 3 yıl ve bu derecenin 3 üncü kademesinde en az 1 yıl çalışmış olması gerekir.

-Memurların bazıları, her iki yıllık çalışmaları karşılığında ilave bir kademe ilerlemesi yapmakta ve derece yükselmeleri de 2 yılda bir olabilmektedir.

Hangi memurlar 2 yılda derece yükseliyor?

657 sayılı Kanun ile 150 Seri No’lu Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliğinde; yer değiştirme suretiyle atanma uygulamaları kapsamında mecburî olarak sürekli görevle atanan memurlardan kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerde bulunanlara, bu yörelerde fiilen çalıştıkları sürelerin her iki yılı için ilave bir kademe ilerlemesi verilmesine hükmedilmiştir.

Söz konusu düzenlemelerin hükümlerine göre, her 2 yıllık hizmet karşılığında ilave bir kademe ilerlemesi yapabilmesi için, ilgili memurun;

-Zorunlu yer değiştirmeye tabi personel (kurumunun ilgili düzenlemelerine göre) olması,

-Kalkınmada 1 nci derece öncelikli yerlerde görev yapıyor (zorunluluk, eş durumu, kendi isteği ve benzer sebeple) olması,

-Kalkınmada 1 nci derece öncelikli yerlerde fiilen görev yapmak suretiyle geçirdiği sürenin (yıllık izin süresi dahil) 2 yıldan az olmaması

gerekir.

Derecenin erken yükselmesinin maaşa etkisi

Memurun derecesinin 3 yıl yerine 2 yılda yükselmesi, kazanılmış hak aylık derecesine bağlı ödeme unsurlarını da yükseltmekte ve bu memurların emsallerine göre daha erken ve daha uzun süre yüksek maaş alabilmesi sonucunu doğurmaktadır.

Örneğin, derece yükselmesini 2 yılda bir yapan Öğretmen (ilave derece veya kademe almamışsa) normal koşullarda 1/4’e 20 hizmet yılı sonunda ulaşabilirken, 3 yılda bir derece yükselmesi yapan Öğretmen ise 27 hizmet yılı sonunda 1/4 olabilecektir.

Bu nedenle, aynı tarihte göreve başlamalarına rağmen, derece yükselmeleri farklı sürelerde gerçekleşen memurların aylık maaşları arasında, hizmetlerinin ilk iki yılından itibaren fark oluşmakta ve bu fark zaman içerisinde değişik miktarlarda olabilmektedir.

Memurların derece yükselmesinin erken olacağı yerler

Zorunlu yer değiştirmeye tabi Devlet memurları, kalkınmada birinci derece öncelikli yörelerde görev yaptıkları her 2 yıl karşılığında ilave 1 kademe ilerlemesi yapmaktadırlar.

Ancak, aynı yerlerde görev yapan ve zorunlu yer değiştirmeye tabi olmayan Devlet memurları ise, ilave kademe ilerlemesi (2 yılda bir derece yükselmesi) yapamamaktadır.

Buna göre; zorunlu yer değiştirme kapsamında olmayan memurlar, aday memurlar, istisnai memurlar, Yardımcı Hizmetler Sınıfı personeli memurlar ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin sivil memurları, kalkınmada birinci derece öncelikli yörelerde görev aldıklarında, bu statülerdeki hizmet sürelerinden dolayı ilave kademe ilerlenmesinden yararlanamamaktadırlar

.
 

Memurların 2 yılda bir ilave kademe ilerlemesi yapabildiği yerler
1.Adıyaman 11.Bitlis 21.Hakkari 31.Malatya 41.Sinop
2.Ağrı 12.Çanakkale (Bozcaada ve Gökçeada) 22.Iğdır 32.Mardin 42.Sivas
3.Aksaray 13.Çankırı 23.Kahramanmaraş 33.Muş 43.Şanlıurfa
4.Amasya 14.Çorum 24.Karabük 34.Nevşehir 44.Şırnak
5.Ardahan 15.Diyarbakır 25.Karaman 35.Niğde 45.Tokat
6.Artvin 16.Elazığ 26.Kars 36.Ordu 46.Trabzon
7.Bartın 17.Erzincan 27.Kastamonu 37.Osmaniye 47.Tunceli
8.Batman 18.Erzurum 28.Kırıkkale 38.Rize 48.Van
9.Bayburt 19.Giresun 29.Kırşehir 39.Samsun 49.Yozgat
10.Bingöl 20.Gümüşhane 30.Kilis 40.Siirt 50.Zonguldak

 

Kaynak: www.memurunyeri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim