Öğretmen Diyarı

MEMURLARIN İHRAÇ GEREKÇELERİ AÇIKLANMALI
İhraç edilen memurların, ihraç gerekçesi açıklanmadığı için kararın hangi somut delillere dayandırıldığı ve ihraç kararlarının hangi ölçüde sağlıklı olduğuna ilişkin sorular gündeme geldi. Açığa alınma sürecinde olduğu gibi ihraç sürecinde de FETÖ ile ilişkisi olmadığı halde mağdur edilen kamu görevlilerinin bulunuyor.

FETÖ ile mücadele kapsamında önce açığa alınan ardından da memurluktan ihraç edilen kamu görevlileri ile ilgili süreç şeffaf bir şekilde yürütülmüyor. FETÖ ile hiçbir şekilde ilişkisinin olmadığını iddia eden bazı kamu görevlileri, geleceklerini karartan böyle bir kararın örgütle organik bağı olmaksızın alınmasının doğuracağı mağduriyetlerin göz ardı edildiğine işaret ederek memurluktan ihraç kararının karanlık noktalarına işaret ediliyorlar.

FETÖ ile mücadele sürecinin kritik dönemi olarak bilinen dershane kapatma sürecinde, üstlendiği rolle paralel yapının hedefi haline gelen MEB bürokratı Yusuf Okumuş’un görevden alınması da akıllara MEB’deki görevden almaların hangi ölçüde sağlıklı yapıldığı sorusunu getirdi?

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları İzleme ve Denetim Daire Başkanı olduğu dönem FETÖ mensupları tarafından tehdit edildiği iddiasıyla dershane yöneticileri hakkında dava açan Yusuf Okumuş da memurluktan ihraç edildi.. Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Okumuşun şikayeti üzerine kabul edilen iddianamede, Yusuf Okumuş müşteki olarak yer almış, iddianamede, paralel yapıya mensup dershanelerden iki yönetici B.G. ve O.Ç'nin Okumuş’u tehdit ettikleri öne sürülmüştü

"FETÖ'nün, kontrolündeki dershanelerin özel okula dönüşümünü sağlamak hedefine yönelik MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne, örgütlü şekilde aynı içerikli onlarca dilekçe gönderdiği ve kamu görevlilerini örtülü olarak tehdit ettiği ve baskı altına almaya çalıştığı" kaydedilen iddianamede, sanıkların Okumuş'a tehdit ve hakarette bulundukları ifade edilmişti. İddianamede sanıkların "silahlı terör örgütüne üye olmak", "tehdit" ve "kamu görevlisine hakaret" suçlarından 6 yıl 8'er aydan 19 yıl 10'ar aya kadar hapisleri istenmişti.

Yusuf Okumuş’un kendisini tehdit eden FETÖ mensupları ile aynı örgütle ilişkilendirilerek açığa alınması, kamuoyu tarafından merek edilen “FETÖ mücadelesinin ne kadar sağlıklı yürütüldüğü”ne ilişkin sorulardan biri olarak cevabını bekliyor. FETÖ mücadelesinde kamu görevlilerinin açığa alınma gerekçelerinin açıklanmaması, kamu kurumlarında görevden alma işlemleri ile ilgili manipülasyonlara da kapı aralıyor.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim